Ponad 5 mln zł zostanie przeznaczonych na rzecz podlaskich zabytków

2024.04.04 07:07
W środę (3 kwietnia) w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyło się wręczenie symbolicznych bonów na renowację i odnowę podlaskich zabytków.
Ponad 5 mln zł zostanie przeznaczonych na rzecz podlaskich zabytków
Fot: Kamil Timoszuk/UMWP

Łącznie 71 wnioskodawców otrzymało wsparcie finansowe na renowację podlaskich zabytków.

- Od początku kadencji tego zarządu województwa podlaskiego mówiliśmy o tym, że realnie chcemy wspierać modernizację i przebudowę naszych podlaskich zabytków, ponieważ są one wizytówką naszego regionu. Jest to również dowód na to jak traktujemy przywiązanie do tradycji i historii Podlasia. Od początku rozpisywaliśmy konkursy w ramach budżetu województwa podlaskiego na wsparcie podlaskich zabytków i z roku na rok była to kwota o wiele wyższa niż za naszych poprzedników. W tym roku w ramach konkursu przyznaliśmy 5 400 000 zł i jest to kwota rekordowa. Tak wysokiego wsparcia z budżetu województwa podlaskiego jeszcze nigdy nie było - mówi Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Według informacji marszałka, w latach 2019-2024 na remonty podlaskich obiektów zabytkowych pozyskano środki z funduszy z budżetu państwa oraz środków unijnych o łącznej kwocie 100 mln zł. Włączone są w to chociażby środku z programu Polski Ład w wysokości ponad 33 mln zł.

Wnioskodawcy, którzy otrzymali dofinansowanie

W znacznej większości pozytywnie rozpatrzonych wniosków znalazły się obiekty sakralne. Najwyższą dotację w wysokości 100 tys. zł otrzymało 23 podlaskich Parafii Rzymskokatolickich, Wschodni Kościół Staroobrzędowy nie posiadający hierarchii duchownej w Suwałkach, Katolicka Bursa Szkolna im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP w Łomży, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo Prowincja Warszawska, Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu i Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska w Białymstoku.

Na liście wnioskodawców z najwyższą kwotą dotacji znalazła się także Wanda Gorczyńska, która otrzyma wsparcie finansowe na remont dachu oraz wymianę pokrycia budynku znajdującego się przy ul. Nowogrodzkiej 5 w Łomży. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Szczuczynie otrzyma dotację na wymianę poszycia dachowego w swojej siedzibie, natomiast firma WGT GROUP Sp. z o.o. Sp. k. otrzyma dofinansowanie na wymianę nadproży.

Na liście znalazła się również Archidiecezja Białostocka, która otrzymała dofinansowanie w wysokości 99 tys. zł na hydroizolację i elewację zawilgoconej szczytowej ściany północnej z wykonaniem przepony poziomej metodą iniekcji ciśnieniowej z wykonaniem tynków.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1036 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39