Ponad 7 tys. dzieci z województwa podlaskiego korzysta z darmowej nauki pływania

2023.04.05 16:49
W 2023 r. Województwo Podlaskie wsparło krajowy program "Umiem pływać". Dzięki niemu około 7 tys. dzieci z naszego regionu w ramach całkowicie darmowych zajęć na basenach pozna podstawy pływania.
Ponad 7 tys. dzieci z województwa podlaskiego korzysta z darmowej nauki pływania
Fot: Pixabay

- Program "Umiem Pływać" jest realizowany w naszym województwie od 2014 r. dzięki środkom pozyskiwanym z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z Urzędu Marszałkowskiego. W tym roku otrzymaliśmy bardzo duże środki z Ministerstwa Sportu - 2,2 mln zł jak również z Urzędu Marszałkowskiego 130 tys. - podlicza Kazimierz Gwiazdowski, prezes krajowych struktur Szkolnego Związku Sportowego oraz poseł.

Dotychczas z programu "Umiem Pływać" skorzystało w województwie podlaskim około 30 tys. dzieciaków z klas 1-3. W tym roku będzie to kolejne 7 tys.

- Stworzymy około 500 grup 15-osobowych. Każde dziecko będzie korzystać z basenu przez około 20 godzin. To są zajęcia bezpłatne. W ramach programu opłacany jest instruktor, basen a także koszty transportu - wyjaśnia Kazimierz Gwiazdowski.

Środki finansowe na naukę pływania co roku są zwiększane. W 2014 r. przeszkolono 2 tys. maluchów, teraz jest to rokrocznie blisko cztery razy tyle. Zwiększenie tej liczby jest możliwe m.in. dotacji do programu ministerialnego przekazanej z budżetu województwa podlaskiego.

- Nauka pływania jest bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia ich rozwoju, ale także bezpieczeństwa, by wiedziały jak zachować się w wodzie. To bardzo ważne podczas nadchodzących wakacji - nie ma wątpliwości marszałek województwa Artur Kosicki.

- Pływanie trzeba rozpoczynać jak najwcześniej. To bardzo piękny sport, ale nie tylko chodzi o sferę sportową. Oczywiście dobrze, jeśli dzięki temu programowi rozpocznie się kariera przyszłego mistrza Polski, Europy czy świata, ale przed wszystkim chodzi o to, by dzieci zaczęły się ruszać. Pływanie jest bardzo dobre na korekcję wad postawy, na kręgosłup - podkreśla członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski.

- Zależy nam, by tym programem jak największa liczba dzieci była objęta. Szczególnie chodzi nam o dzieci, które zamieszkują gminy, w których nie ma krytych pływalni - mówi Marek Sadowski, wiceprezes Podlaskiego Wojewódzkiego Związku Sportowego.

W tym roku do programu "Umiem Pływać" w województwie podlaskim przystąpiło około 80 gmin - są to nie tylko małe miejscowości, ale też duże miasta jak Białystok i Łomża. Zajęcia już się odbywają. Organizowane są w sumie na 18 basenach. W ich ramach dzieci poznają podstawy pływania stylem kraulowym i grzbietowym oraz oswajają się z wodą. Uczą się ponadto zasad bezpiecznego przebywania nad wodą.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1506 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39