Ponad milion zł na place zabaw, siłownie pod chmurką i aktywizację zawodową

2022.08.25 14:00
Zarząd województwa postanowił przyznać milion złotych z funduszy europejskich na lokalną infrastrukturę oraz aktywizację zawodową w regionie.
Ponad milion zł na place zabaw, siłownie pod chmurką i aktywizację zawodową
Fot: pixabay.com

Milion złotych przyznał zarząd województwa na oświetlenie hybrydowe, plac zabaw, siłownię oraz udzielenie pomocy w znalezieniu pracy osobom bezrobotnym.

W miejscowościach Zabrzyce-Króle, Ożary-Olkszanki i Dębniki (gmina Rutki) za przyznane dofinansowanie zostanie zamontowane nowoczesne oświetlenie. W sumie będzie to dwanaście stanowisk oświetlenia ulicznego z hybrydowym zasilaniem zapewnionym przez odnawialne źródła energii. Koszt tej inwestycji wynosi około 140 tys. zł, a dotacja wyniesie 85 tys. zł.

– Będzie bezpieczniej, dużo oszczędniej, ale co najważniejsze przyjaźniej dla środowiska. Przedsięwzięcia, które powodują m.in. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery to zadania, które zarząd województwa wspiera od początku swojej kadencji – mówił o projekcie gminy Rutki Marek Olbryś, wicemarszałek województwa.

Projekt ten został zgłoszony do Lokalnej Grupy Działania: Stowarzyszenie "Brama na Podlasie".

Dzięki dotacji z UE w gminie Giby zostanie zagospodarowany zdegradowany teren w miejscowości Zelwa. Jest to wieś położna między rzeką Marychą a brzegiem jeziora Zelwa. W miejscu tym zostanie utworzony plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu. Zamontowane będą tam także lampy oświetleniowe, stoły, stojaki na rowery itp. Cały teren zostanie ogrodzony. Koszt inwestycji wynosi 230 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniesie 170 tys. zł. Projekt był zgłoszony do Suwalsko–Sejneńskiej Lokalnej Grupy Działania. 

Pieniądze znajdą się też na pomoc w wejściu na rynek pracy. Dwa takie projekty zgłoszone do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kanał Augustowski, zostaną zrealizowane na terenie miasta i gminy Augustów oraz gminy Płaska. Pierwszy z nich to projekt Forum Rozwoju Regionalnego Polska Wschodnia, a drugi Stowarzyszenia Wiejskiego "Po drabinie". W ramach dofinansowania sięgającego 760 tys. zł. W ramach udzielanego wsparcia zorganizowane zostaną staże zawodowe czy poradnictwo indywidualne. Chętni będą mogli skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, mentora oraz brokera rynku pracy. Z obu projektów skorzysta łącznie 80 osób.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1406 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39