Poruszający film dokumentalny "Syndrom Hamleta" oraz spotkanie z aktorem i reżyserką

2022.09.30 16:05
"Syndrom Hamleta" to dokumentalna opowieść o młodym pokoleniu Ukraińców, którzy stają w obliczu wojny. Przejmujący i niezwykle poruszający obraz w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego będzie można zobaczyć w Kinie Forum.
Poruszający film dokumentalny "Syndrom Hamleta" oraz spotkanie z aktorem i reżyserką
Fot: Materiały prasowe

"Syndrom Hamleta" był nagradzany na wielu festiwalach. Film otrzymał Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, natomiast na festiwalu w Locarno dwie prestiżowe nagrody: Grand Prix Semaine de la critique oraz Independent Critics Award "Boccalino d’Oro" dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Wojna w Ukrainie odcisnęła piętno na młodych osobach. To trauma, którą będą już nosić w sobie zawsze. Na kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku piątka bohaterów, zainspirowanych motywami "Hamleta", wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat.

Każdy z bohaterów na swój sposób próbuje radzić sobie z trudnymi emocjami. Bezradność, gniew i rozczarowanie mieszają się w każdym z nich. Sławik jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. Katia stara się, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. Rodion uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. Roman, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. Oksana jest aktorką politycznie zaangażowanego teatru. Znaczące jest to, że dla nich wszystkich bez względu na to, jakie wartości reprezentują, ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń. Przeżycia te brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z bohaterów teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?

Obserwując z kamerą proces powstawania spektaklu, film z bliskiej, intymnej perspektywy portretuje pierwsze ukraińskie pokolenie urodzone po rozpadzie ZSRR, które próbuje zmienić targany konfliktami kraj i uporządkować swoje życie.

Pokaz filmu "Syndrom Hamleta" odbędzie się w środę (5.10), o godz. 19:00 w Kinie Forum. Po seansie będzie można wziąć udział w spotkaniu z reżyserką Elwirą Niewierą oraz jednym z bohaterów filmu, Sławikiem. Dyskusję poprowadzi Tomasz Adamski.

Dodatkowe informacje i bilety.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1154 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39