Pościg w środku nocy. Padły strzały

2023.04.12 16:05
We wtorek (11.04) pogranicznicy udaremnili 71 prób przekroczenia wbrew przepisom polsko-białoruskiej granicy. Zatrzymano aż 11 kurierów, w tym 5 po pościgu.
Pościg w środku nocy. Padły strzały
Fot: SG

Jak przekazała Straż Graniczna, próby nielegalnego przekroczenia granicy odnotowano na terenie służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Białowieży i Narewce. 38 osób podchodziło pod barierę od strony białoruskiej, na widok polskich patroli cudzoziemcy wycofywali się w głąb Republiki Białorusi. Wśród ujawnionych obcokrajowców znajdowali się obywatele Iranu, Afganistanu, Konga, Jemenu i Syrii.

Minionej doby funkcjonariusze z Placówki SG w Michałowie zatrzymali obywatela Białorusi, dwóch Gruzinów, obywatela Ukrainy i dwóch obywateli Uzbekistanu, którzy czterema autami przyjechali po odbiór nielegalnych migrantów.

Z kolei funkcjonariusze z Placówki SG w Narewce po pościgu zatrzymali pięciu kurierów, wśród których byli obywatele Gruzji.

- Tuż po godz. 4.00 rano patrol zauważył 4 auta jadące z dużą prędkością w stronę miejscowości Bondary. Funkcjonariusze ruszyli w pościg za pojazdami. Mimo podawanych sygnałów, kierowcy nie zatrzymywali się do kontroli, co więcej blokowali pojazd służbowy Straży Granicznej. W trakcie pościgu funkcjonariusze wyprzedzili dwa pojazdy, ponownie przystąpili do zatrzymania uciekających aut. Jedno z nich zatrzymało się, natomiast drugie próbowało ominąć funkcjonariusza i kontynuować ucieczkę. Oddano trzy strzały ostrzegawcze i pojazd zatrzymał się - poinformowała Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Na szczęście w trakcie zdarzenia nikt nie ucierpiał. Zatrzymanymi dwoma pojazdami poruszało się 3 obywateli Gruzji. Pozostałe dwa auta, które oddaliły się z miejsca zdarzenia zostały zatrzymane przez patrole z Placówki SG w Michałowie. Poruszało się nimi dwóch obywateli Gruzji. Cudzoziemcy zostali przekazani funkcjonariuszom z Placówki SG w Narewce, gdzie prowadzone są dalsze czynności.

Jak ustalono, Gruzini przyjechali odebrać osoby po nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy. Usłyszą m.in. pomocnictwa w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1354 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39