Poseł Paweł Krutul domaga się utworzenia podlaskiej dywizji Wojska Polskiego

2022.03.25 16:41
Poseł Paweł Krutul apelował w Sejmie o utworzenie dywizji podlaskiej. Według niego, jest to szczególnie ważne w sytuacji militarnego zagrożenia i stacjonowania wojsk rosyjskich na terenie Białorusi.
Poseł Paweł Krutul domaga się utworzenia podlaskiej dywizji Wojska Polskiego
Fot: Sejm RP

Poseł Paweł Krutul (Nowa Lewica) zaapelował z mównicy sejmowej o utworzenie dywizji podlaskiej. Prośbę skierował do zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy, premierów: Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego, do ministrów: Mariusza Błaszczaka, Wojciecha Skurkiewicza i Marcina Ociepy oraz generała Wojska Polskiego Rajmunda Andrzejczaka.

- Uważam, że utworzenie dywizji podlaskiej powinno być uwzględnione w nowej perspektywie budżetowej Ministerstwa Obrony Narodowej. Powinno być priorytetem! Szczególnie w sytuacji, gdy na zbrojenia mamy wydać 3 proc. PKB – tłumaczył podlaski poseł.

Jak dodał, mieszkańcy naszego województwa nie czują się bezpiecznie, gdy za sąsiada mamy Białoruś z Łukaszenką na czele.

- Boją się szczególnie osoby, które mieszają w pasie graniczącym bezpośrednio z Białorusią – mówił. – Samozwańczy, białoruski wódz jest w stu proc. podporządkowany Putinowi. Na terenie Białorusi stacjonuje coraz więcej wojska rosyjskiego i wiemy, że to się szybko nie zmieni. To jasny sygnał, że trzeba natychmiast wzmocnić potencjał obronny ściany wschodniej – dodał Paweł Krutul.
 
Poseł podkreślił, że utworzenie dywizji podlaskiej zapewni bezpieczeństwo ludności cywilnej mieszkającej bezpośrednio wzdłuż granicy z Białorusią. Poprawi również bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO.
 
Poseł Paweł Krutul jest członkiem Komisji Obrony Narodowej. Do zakresu działania komisji należą m.in. sprawy obrony państwa, dotyczące zwłaszcza działalności sił zbrojnych, systemu oraz funkcjonowania obrony terytorialnej kraju i obrony cywilnej oraz wykonywania obowiązków w dziedzinie umacniania obronności.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

812 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39