Powiew inspiracji i kobiecości. Projekt "ONA, SHE, ELLE" w Białymstoku

2024.04.26 07:27
W ramach projektu artystycznego "ONA, SHE, ELLE" w sobotę (27 kwietnia) w Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku, odbędzie się pokaz mody, na którym nie zabraknie błysku. Podczas pokazu zostanie zaprezentowana najnowsza kolekcja białostockiej projektantki Edyty Uss-Mazewskiej.
Powiew inspiracji i kobiecości. Projekt "ONA, SHE, ELLE" w Białymstoku
Fot: Dom Kultury Śródmieście w Białymstoku

Podczas pokazu "Made by Uss SS 2024" - zostaną zaprezentowane 24 autorskie projekty. Inspiracją do ich stworzenia była muzyka i moda z lat 70., w której gustuje Edyta Uss-Mazewska. Większość kreacji uszyta jest z dżinsu, lnu i jedwabiu. To zestawienie materiałów pozwala na połączenie współczesności z klimatem lat 70.

Na wybiegu będzie trochę błysku, ale zobaczymy też zwiewne kobiece sukienki z nutą nowoczesności – zdradza projektantka Edyta Uss-Mazewska. - Nie zabraknie charakterystycznych dla lat 70. spodni typu „dzwony”. Całą kolekcję projektowałam i szyłam z myślą o kobietach, które chcą czuć się wyjątkowo, kobieco i atrakcyjnie – bo każda z nas jest wyjątkowa i bez względu na wiek zawsze chce wyglądać dobrze.

"ONA, SHE, ELLE"

To wyjątkowy projekt artystyczny ukazujący modę jako ważny aspekt współczesnego życia. Stworzyły go osoby od wielu lat związane z Białymstokiem. Wśród nich są projektantki mody Barbara Piekut i Edyta Uss-Mazewska, fotograf Maciej Giedrojć-Juraha oraz modelka Marlena Szoka. Jak mówią twórcy projektu, moda jest uniwersalnym językiem komunikacji.

- Modę wykorzystujemy do budowania określonego wizerunku zarówno społecznego, jak i kulturowego. Może ona być też uniwersalnym językiem komunikacji. Bez względu na przynależność kulturową czy pochodzenie może stanowić doskonały środek do samoakceptacji - zgodnie podkreślają.

Wystawa jest pierwszą odsłona projektu pod hasłem "ONA, SHE, ELLE". Ekspozycję można oglądać do 16 maja, od wtorku do piątku w godz. 10:00-17:00. Wstęp wolny. Na poniedziałek (6 maja) zaplanowane jest spotkanie promocyjne książki "Barbara Hoff. Królowa kreatywności" o legendzie polskiej mody autorstwa Joanny Dobkowskiej-Kubackiej i profesor Anety Pawłowskiej. Początek o 18.00.

Twórcy projektu to osoby związane z Białymstokiem

Projektantka mody Edyta Uss-Mazewska od 8 lat posiada własną markę odzieżową Made by Uss. Prowadzi również zajęcia na kierunku technik stylista i technik przemysłu mody w ZSTiO im. Stanisława Staszica w Białymstoku. Projektowanie i szycie od dziecka było jej pasją, którą chciała dzielić się z innymi kobietami – największą radość dla projektantki przynosi uśmiech klientek.

- Kobiety wychodzą z mojego butiku ubrane, a nie przebrane. Zawsze im powtarzam, że to kreacja musi pasować do nich, a nie na odwrót – opowiada Edyta Uss-Mazewska. To właśnie jej stroje zostaną zaprezentowane podczas sobotniego pokazu w Domu Kultury Śródmieście.

Barbara Piekut to projektantka mody, od 2012 roku tworząca suknie ślubne i wieczorowe pod własną marką MO.YA fashion. Jako druga w historii osoba urodzona w Polsce była wpisana do oficjalnego kalendarza ALTA ROMA, gdzie premierę miała jej kolekcja "Libre". Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień, między innymi „Złotej Pętelki 2022. Została również uhonorowana przez kapitułę Polskiej Akademii Mody statuetką "Top Moda 202"” za najwyższą jakość i modne wzornictwo.

- Moda dodaje nam animuszu w niektórych sytuacjach, dzięki modzie możemy czuć się sobą. Teraz żyjemy w takich wyjątkowych czasach, gdzie tak naprawdę większość rzeczy jest modna i wszystko już było, także obserwujemy wśród młodych ludzi, na ulicach taki eklektyzm modowy - wyjaśnia Barbara Piekut.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1407 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39