Powrót do nauki stacjonarnej. Dzieci będą mogły zaszczepić się w szkołach

2021.08.29 15:01
W tym tygodniu odbyła się narada Podlaskiego Kuratora Oświaty z dyrektorami szkół i placówek. Głównym jej tematem były przygotowania do bezpiecznego powrotu uczniów do nauki stacjonarnej.
Powrót do nauki stacjonarnej. Dzieci będą mogły zaszczepić się w szkołach
Fot: Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Podlaska kurator Beata Pietruszka przypomniała, że w pierwszym tygodniu września w szkołach zostanie przeprowadzona akcja informacyjna dotycząca szczepień. Odbędą się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

Natomiast w drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje rodziców, tak by w trzecim tygodniu września mogły ruszyć szczepienia uczniów.

- Nasze wspólne działania pozwolą ograniczyć ryzyko szerzenia się wirusa, a zarazem zapewnią bezpieczny pobyt w przedszkolach, szkołach i placówkach - podkreśliła Beata Pietruszka.

Uczestniczący w spotkaniu Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński przekazał podstawowe informacje dotyczące planowanej akcji szczepień uczniów. Poinformował, że w chwili obecnej w województwie podlaskim funkcjonuje 305 punktów szczepień, ale jak zauważył, liczba ta codziennie ulega zmianie, gdyż rejestrowane są nowe punkty.

Narada była również poświęcona założeniom nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2021/2022 oraz wnioskom i rekomendacją wynikającym z roku poprzedniego. Wicekurator Barbara Buraczewska omówiła kierunki polityki oświatowej państwa określone na nowy rok szkolny. Zwróciła uwagę dyrektorom szkół m.in. na potrzebę modyfikacji szkolnych programów wychowawczo-profilaktycznych o treści związane z przeciwdziałaniem COVID-19 i profilaktyką zakaźną.

Przypominamy, już od 7 czerwca rodzice mogą cały czas rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Natomiast po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych.

"Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych. Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna" - przekazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
Metkownica
Metkownicaul. Młynowa 76 lok. 5
15-405 Białystok
www.metkownica.pl

Więcej informacji
1242 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39