Powstaje Szkolny Budżet Obywatelski. Czegoś takiego jeszcze nie było

2024.01.31 11:30
Budżet obywatelski jest demokratycznym procesem, w którym decyduje większość. Każdy ma w nim poczucie sprawczości i taki sam wpływ.
Powstaje Szkolny Budżet Obywatelski. Czegoś takiego jeszcze nie było
Fot: UM Wasilków

Startuje Szkolny Budżet Obywatelski

Gmina Wasilków jako jedna z pierwszych w województwie podlaskim wdraża budżet obywatelski w szkołach podstawowych (Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Studziankach). To kolejny projekt powstały we współpracy z Fundacją SocLab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych.

Co daje udział w Szkolnym Budżecie Obywatelskim? Uczniowie mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów, które finalnie zostaną zrealizowane z budżetu gminy, przy wsparciu merytorycznym i finansowym Fundacji.

- Wdrożenie szkolnego budżetu obywatelskiego wymaga wielu przygotowań, zdobycia wiedzy i umiejętności. Do realizacji tego zadania już od października minionego roku przygotowywały się złożone z uczniów i nauczycieli zespoły koordynujące, a w minionych dwóch tygodniach odbywały się w szkołach warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Maszkowską z Fundacji SocLab. Podczas tych spotkań uczniowie opracowali ważny i wspólny dla trzech szkół dokument - Regulamin budżetu obywatelskiego 2024, który ostatecznie wszedł w życie Zarządzeniem Burmistrza Wasilkowa. Szkolny budżet obywatelski w gminie Wasilków ma już też swoje logo - informuje magistrat.

Jakie są zasady?

W ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego uczniowie najpierw dzielą się pomysłami, a następnie na nie głosują. Mogą one dotyczyć zakupów wyposażenia, ale też zorganizowania wydarzeń i inicjatyw, na przykład warsztatów, pokazów, konkursów. Warunek jest jeden: muszą być one ogólnodostępne dla wszystkich uczniów szkoły.

Nabór projektów SBO rozpocznie się 19 lutego i potrwa do 3 marca. Pula budżetu obywatelskiego w każdej z gminnych szkół to 4 tysiące złotych. Zrealizowane zostaną dwa projekty (jeden duży za 3 tysiące złotych i jeden mały za 1 tysiąc złotych), wyłonione w drodze demokratycznie przeprowadzonego głosowania w terminie 8-9 kwietnia - decyduje większość.

Ogłoszenie wyników nastąpi 10 kwietnia, a ich realizacja - maksymalnie do 15 maja.

Projekt "Szkolny budżet partycypacyjny w gminie Wasilków" jest dofinansowany ze środków programu CEBRICS Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39