Powstanie w getcie białostockim. Wstęp wolny na specjalną wystawę

2019.08.12 14:33
Zbliża się 76. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim. Z tej okazji w Galerii im. Sleńdzińskich zostanie otwarta okolicznościowa wystawa.
Powstanie w getcie białostockim. Wstęp wolny na specjalną wystawę
Fot: Galeria im. Sleńdzińskich

Okupanci niemieccy utworzyli getto w Białymstoku 26 lipca 1941 roku. Zgromadzono w nim nie tylko Żydów białostockich, ale także pochodzących z wielu miejscowości przedwojennego województwa. Na dwa lata jego granice stały się przestrzenią życia i śmierci, ostatnim adresem Żydów Białostocczyzny. W koszmarnych warunkach nie pozostawało nic do stracenia. Wśród żydowskiej młodzieży skupionej w kilku niezależnych organizacjach zrodził się pomysł o zbrojnym oporze. 16 sierpnia 1943 roku wybuchło powstanie. Walki z batalionem policji SS oraz dwoma batalionami określanymi jako Rosyjska Armia Wyzwoleńcza (ROA - jednostka złożona głównie z Rosjan i Ukraińców kolaborująca z Niemcami). Koniec wszyscy znamy. Walki trwały 4 dni, do 20 sierpnia. Po stłumieniu oporu mieszkańcy getta zostali deportowani do niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Treblince, Majdanku i Auschwitz, gdzie prawie wszyscy zginęli w komorach gazowych.

Powstanie w białostockim getcie było drugą pod względem wielkości żydowską rewoltą w Europie, po powstaniu w getcie warszawskim. Z ok. 40 tys. Żydów mieszkających w Białymstoku wojnę przeżyło zaledwie kilkuset.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane kolorowe zdjęcia, nigdy wcześniej niepublikowane, wykonane przez anonimowego niemieckiego żołnierza w sierpniu 1943 r. Są ostatnim świadectwem bytności naszych braci i sióstr: białostockich Żydów.

Wystawę zrealizowało Stowarzyszenie Zapomniany Białystok, Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu (www.jewishbialystok.pl) przy wsparciu finansowym Departamentu Kultury Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz dzięki uprzejmości Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Wystawa będzie czynna w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24a od piątku (16.08) od godz. 13.00 do końca roku 2019. Wstęp wolny.

Zobacz też: Wystawa w 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

809 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39