Poznaliśmy laureatów Podlaskiej AgroLigi 2016

2016.07.07 14:26
Mistrzami Podlaskiej AgroLigi 2016 zostali Dorota i Andrzej Dziekońscy z Dziękoń (powiat moniecki) oraz firma Agrocentrum Sp. z o.o. z Grajewa.
Poznaliśmy laureatów Podlaskiej AgroLigi 2016
Fot: Dorota Mariańska
Mistrz w kategorii firmy: Agrocentrum Sp. z o.o.

W czwartek (7.07) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku rozstrzygnięto konkurs Podlaska AgroLiga 2016. W tym roku do udziału w plebiscycie zgłoszono 8 gospodarstw rolnych oraz 6 firm.

- Zgodnie z zasadami przyjętymi przy organizacji konkursu każdy powiat miał prawo wystawić jednego reprezentanta. Mogła to być firma, mogło to być gospodarstwo rolne. Konkurencja była bardzo ostra. Komisji trudno było ocenić zgłoszenia w kategoriach porównawczych. Uczestnicy konkursu byli przedstawicielami bardzo różnych branż produkcji rolniczej i produkcji przemysłowej, od mleka po wino. Wybraliśmy te, które spełniają się w kontekście województwa podlaskiego – wyjaśniał Marek Skarżyński, przewodniczący komisji konkursowej.

Mistrzem Krajowej AgroLigi 2016 w kategorii rolnicy zostali Dorota i Andrzej Dziekońscy z Dziękoń w powiecie monieckim. W tej kategorii pierwszym wicemistrzem został Mikołaj Korol. Natomiast drugim wicemistrzem zostali Bożena i Janusz Wnorowscy.

- Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że w ogóle zostałem wicemistrzem, bo winiarstwo dopiero raczkuje i odradza się w Polsce, tym bardziej na Podlasiu, które nie słynie z produkcji wina. Nasze wina mogą konkurować, są świeże, aromatyczne, czuć naszą ziemię w tych winach. Mamy porównania z francuskimi winami. Niedaleko nas produkowane są wina francuskie i ci, którzy je kupowali, przenieśli się do mnie. Rozwijałem się do tej pory dzięki mojej pasji. Kiedy postawiłem winiarnię, to areał dwóch hektarów okazał się za mały do tego wszystkiego. Chodzi o to, żeby odpowiednio zmechanizować produkcję i tym samym dążyć do obniżenia kosztów – cieszył się z nagrody Michał Korol.

Natomiast w kategorii firmy mistrzem zostało Agrocentrum Sp. z o.o., pierwszym wicemistrzem P.P.H.U. Intertech Piotr Jankowski, zaś drugim wicemistrzem Optima Paweł Wyszyński.

- Jesteśmy stuprocentową polską rodzinną firmą. Każda nagroda mobilizuje nas do dalszego rozwoju, do dalszej pracy. Na jesieni tego roku zamierzamy uruchomić bardzo nowoczesną linię do produkcji paszy, kolejną w naszym zakładzie. Będzie to linia, która jeszcze bardziej poprawi jakość naszych produktów – mówił Adam Pietruszyński, prezes zarządu Agrocentrum Sp. z o.o.

Wyłonieni w czwartkowym finale laureaci jako Mistrzowie Wojewódzcy będą reprezentowali region w finale krajowym, którego rozstrzygnięcie planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Konkurs zorganizowało województwo podlaskie i Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Była to XXIII edycja przedsięwzięcia.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1331 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39