"Pozostaje nam tylko ciemność" - Białystok przyłącza się do protestu samorządów

2020.11.27 16:02
Już 1 grudnia zgasną światła i latarnie w wybranych punktach polskich miast i wsi. W ten symboliczny sposób samorządy protestują przeciwko działaniom rządu, systematycznie pozbawiającym je dochodów. Białystok przyłącza się do tego protestu.
"Pozostaje nam tylko ciemność" - Białystok przyłącza się do protestu samorządów
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok

W mieście zapadnie ciemność...

Jeśli ktoś 1 grudnia wybierze się na wieczorny spacer po mieście to zobaczy, że Brama Wielka Pałacu Branickich, Ratusz, katedra, białostockie kościoły i cerkwie nie będą oświetlone tak, jak zawsze. Dlaczego?

- 28 października Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem – poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i wkrótce ponownie wróci do Sejmu - relacjonuje Anna Kowalska, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Samorządowcy żądają przerwania przez parlament procesu legislacyjnego nad tą ustawą.

– Poprzez różnego rodzaju samorządowe korporacje, także Unię Metropolii Polskich, od dawna alarmujemy rząd o naszej dramatycznej sytuacji – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Pierwszy raz, od kiedy jestem prezydentem, czyli od 14 lat, kwota dochodów Białegostoku jest niższa niż rok wcześniej. W wartości realnej nasz budżet będzie mniejszy o blisko 100 milionów niż tegoroczny - dodaje.

Wydatki rosną, środki z budżetu UE mogą zostać wstrzymane

Jak podaje białostocki Departament Komunikacji Społecznej, rosnące wydatki na edukację, których rząd nie rekompensuje, zmiany w podatku PIT i pandemia koronawirusa to główne, choć niejedyne, przyczyny zapaści finansowej polskich samorządów. Do tego dochodzi groźba pozbawienia mieszkańców środków z budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy.

Stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski" złożyło projekt do marszałka Senatu, aby zwiększyć udziały PIT dla wszystkich samorządów średnio o 10 punktów procentowych. Bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, samorządy nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

Wygaszenie 1 grudnia świateł w małych i dużych miastach oraz wsiach – to symbol. Jeśli rządzący nie przestaną pozbawiać je finansowania, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością – ostrzegają samorządowcy.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl
523 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39