Prace konserwatorskie na wasilkowskim cmentarzu. Zabytkowe rzeźby zostaną odnowione

2020.11.02 14:03
Radni z Wasilkowa postanowili przekazać 20 tys. zł na odnowienie dwóch zabytkowych rzeźb, znajdujących się na cmentarzu rzymskokatolickim. Odnowione zostaną pomniki: Chrystusa Niosącego Krzyż oraz Judasza i Anioła.
Prace konserwatorskie na wasilkowskim cmentarzu. Zabytkowe rzeźby zostaną odnowione
Fot: UM Wasilków

Prace konserwatorskie

W Wasilkowie na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie dwóch pomników: Chrystusa Niosącego Krzyż oraz Judasza i Anioła.

Decyzję o tym podjęli jednogłośnie wasilkowscy radni, którzy przekażą 20,5 tys. zł na odnowę tych dwóch zabytków.

- To już kolejny raz, kiedy gmina wspomaga cmentarz, który ze względu na liczbę zabytkowych nagrobków, rzeźb jest miejscem wyjątkowym w całym województwie podlaskim – powiedziała Dominika Jocz, wiceburmistrz Wasilkowa. – W tym roku z powodu pandemii cmentarze na Wszystkich Świętych pozostaną zamknięte, nie dojdzie więc do skutku kwesta, w czasie której zbierano na cmentarzu pieniądze na odnowę i konserwację zabytków. Tym bardziej cieszymy się, że radni zgodnie przystali na nasz pomysł i wspomożemy tym samym restaurację jednego z najważniejszych zabytków i miejsc w Wasilkowie – dodała.

Zabytkowy cmentarz

Cmentarz rzymskokatolicki znajduje się przy ul. Księdza Wacława Rabczyńskiego - właśnie dzięki niemu cmentarz zawdzięcza swój wyjątkowy charakter. Nekropolie wzorował na wileńskim cmentarzu na Rossie.

Wystrój wasilkowskiego cmentarza bogaty jest w małą architekturę: wieżyczki czy miniatury antycznych świątyń. Znajduje się tam również siedem grup rzeźb, dwie fontanny, ok. 60 zabytkowych nagrobków - najstarszy z roku 1896.

Cmentarz w Wasilkowie jest najważniejszym zabytkiem w gminie. Powstał pod koniec XIX w., a już od ponad 18 lat jest wpisany do rejestru zabytków.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1113 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39