Pracownicy uczelni żądają podwyżek

2021.12.21 14:00
Na uczelniach w całej Polsce pracownicy domagają się podwyżek. Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował pikietę protestacyjno-informacyjną.
Pracownicy uczelni żądają podwyżek
Fot: G.Kościuk/PB

Chcą podwyżek i większych nakładów na szkolnictwo wyższe

Pracownicy szkolnictwa wyższego i nauki domagają się wzrostu wynagrodzeń oraz większych nakładów finansowych na sektor naukowy.

- Mam nadzieję, że ta pikieta, w skali całego kraju, odniesie pozytywny skutek, i że rząd zrealizuje te obietnice, które złożył w 2018 roku – mówił Stanisław Słowikowski, prezes Rady Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Białostockiej.

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego domaga się, by zrealizowano zobowiązania, które zostały przyjęte przez rząd w trakcie wprowadzania reformy szkolnictwa wyższego i nauki w 2018 roku, czyli:

- 17% wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki,
- podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (9030 zł w roku 2022). Przy czym ZNP podkreśla, że wynagrodzenie profesora stanowi podstawę do wyliczenia wynagrodzeń dla pozostałych nauczycieli akademickich,
- systemowego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę do poziomu 3% PKB.

W proteście uczestniczyła też rektor uczelni

Wśród osób, które pikietowały w budynku Politechniki Białostockiej znalazła się także rektor uczelni:

- Będziemy się starać, wszystkie uczelnie oraz Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich, o podwyższenie przede wszystkim wynagrodzeń. Pieniądze na naukę zależą trochę od nas – możemy o nie powalczyć w ramach projektów w nowej perspektywie finansowej UE – natomiast wynagrodzenia bazują przede wszystkim na oświatowej subwencji ogólnej, na ustawie budżetowej – mówiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Wiadomo, że akcja protestacyjna będzie trwała. Trudno jednak określić, jaką finalnie będzie miała formę. Obecnie związkowcy największej uczelni technicznej w Podlaskiem przygotowują projekt uchwały, która "wyraża protest wobec stanowiska władz politycznych RP w sprawie braku podwyżek wynagrodzeń dla pracowników sektora nauki i jego chronicznego niedofinansowania”. Projekt będzie przedstawiony senatowi Politechniki Białostockiej w trakcie zaplanowanego w styczniu posiedzenia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

756 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39