Prawdziwa gratka dla wielbicieli teatru: "Świętoszek" w Kinie Forum

2022.04.07 11:26
W 2022 roku przypada 400. rocznica urodzin mistrza komedii - Moliera. Z tej okazji dla wielbicieli twórczości francuskiego komediopisarza Kino Forum przygotowało specjalny pokaz "Świętoszka".
Prawdziwa gratka dla wielbicieli teatru: "Świętoszek" w Kinie Forum
Fot: Materiały prasowe
Kadr ze "Świętoszka"

Jean Baptiste Poquelin, czyli Molier urodził się 15 stycznia 1622 r. w Paryżu.

Pochodził z rodziny mieszczańskiej, skończył studia prawnicze, jednak nigdy nie podjął się pracy w zawodzie. W 1643 r. założył w Paryżu wspólnie z Magdaleną Bejart Illustre Théâtre, wędrowną trupę, która wystawiała zapomniane farsy średniowieczne oraz włoskie commedia dell’arte. Gdy zespół zbankrutował, Molière został uwięziony za długi. Po wyjściu na wolność kontynuował życie wędrownego aktora, kiedy jego trupa wróciła do Paryża. W 1659 roku wystawił tam swoją komedię "Pocieszne wykwintnisie", która odniosła sukces, wzbudzając przychylność króla Ludwika XIV.

Komedie Moliera odznaczają się różnorodnością i walorami artystycznymi. Moleri uprawiał tzw. wielką komedię, widowiska farsowe, komedię heroiczną i komediobalet.

"Świętoszek" (Le Tartuffe ou l’Imposteur) to bardzo znana komedia Moliera. Swoją sławę zawdzięcza nie tylko dzięki artyzmowi, ale także dzięki skandalowi, jaki wywołała w XVII-wiecznej Francji. Głównym założeniem autora sztuki była krytyka hipokryzji religijnej.

Ekranizacja "Świętoszka" w reżyserii Iva Van Hove odkrywa oryginalną wersję, ocenzurowaną w 1664 roku przez ówczesnego króla, dzień po premierze.

Spektakl w tej wersji był zatem wystawiany tylko raz w historii.

"Świętoszka" będzie można obejrzeć w niedzielę (10.04), o godz. 12:00 w Kinie Forum.

Szczegóły i bilety

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1177 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39