Prawie 600 tys. zł dla podlaskiego szpitala. Jakie inwestycje będą za to zrealizowane?

2022.09.22 10:50
W czwartek (22.09) zarząd województwa przyznał dotacje w wysokości 600 tys. zł na inwestycję w łomżyńskim szpitalu wojewódzkim.
Prawie 600 tys. zł dla podlaskiego szpitala. Jakie inwestycje będą za to zrealizowane?
Fot: pixabay.com

Dzięki dotacji w wysokości 600 tys. zł w łomżyńskim szpitalu wojewódzkim uda się wymienić windę i zmodernizować maszynową próżnię.

– Te inwestycje są konieczne dla dalszego funkcjonowania szpitala. Nowe urządzenia zastąpią te już zużyte. Ich wymiana to konieczność – podkreślił Marek Malinowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny m.in. za sektor zdrowia.

Obecna winda, która obsługuje oddziały w pawilonie H (m.in. oddział dziecięcy, onkologii, psychiatryczny czy pracownię rezonansu magnetycznego) jest już dość stara i co za tym idzie – wyeksploatowana. A niebawem będzie obciążona jeszcze bardziej, ponieważ obecnie trwa tam remont i w planach jest zwiększenie liczby łóżek. Dlatego prawie połowę dotacji przyznanej z budżetu województwa szpital chce przeznaczyć na nową windę, która będzie także przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Sporym, aczkolwiek ważnym dla szpitala wydatkiem, jest także modernizacja maszynowni próżni, na którą złoży się m.in. remont pomieszczeń i wymiana agregatów. Centralna stacja próżni to podstawowy element, jeśli chodzi o wyposażenie podmiotów leczniczych. Stosuje się ją do odsysania płynów ustrojowych z organizmu pacjenta w trakcie lub po zabiegu, ale również do oczyszczania i zamykania ran, czyszczenia płuc i żołądka. Zdarza się, że zachodzi konieczność, aby napędzała urządzenia medyczne. W skład takiej stacji wchodzą wytwarzające podciśnienie pompy, zbiorniki, filtry antybakteryjne i elektroniczny panel sterowania. Urządzenia, które szpital używa obecnie są z 1996 r.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1784 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39