Prawosławni wierni obchodzą Wielkanoc

2013.05.05 00:00
Zmartwychwstanie Chrystusa to jedno z najradośniejszych świąt w Cerkwi. Pięć tygodni po katolikach prawosławni wierni obchodzą Wielkanoc.
Prawosławni wierni obchodzą Wielkanoc
Fot: sxc.hu

Radość ze zmartwychwstania Chrystusa zapoczątkowała o północy procesja wokół świątyni i bicie dzwonów. W nocy także do wielu parafii dotarł święty ogień, który został przywieziony z Grobu Chrystusa w Jerozolimie.

Z samego rana wierni wzięli udział w jutrzni paschalnej i pierwszej świątecznej liturgii. W niedzielę rodziny wspólnie zasiadają do śniadania. Na stole znajdują się poświęcone w Wielką Sobotę jajka, mięso i ciasto - pascha. Śniadanie wielkanocne to pierwszy obfity posiłek po tygodniu bardzo ścisłego postu, dla niektórych - nawet po 40 dniach bez spożywania mięsa. Dlatego w niektórych rodzinach rozpoczyna się bardzo wcześnie rano, od razu po powrocie z nocnych uroczystości w cerkwi.

Po południu w cerkwiach będzie odprawiana paschalna Wielka Wieczerza. Punktualnie o godz. 14.00 w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku będzie przewodniczył jej arcybiskup białostocko-gdański Jakub.

Redakcja Białystok Online życzy wszystkim spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1176 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39