Prezydent ustąpił ze stanowiska. Był zamieszany w skandal polityczny

2023.07.24 11:27
Odbędzie się prezentacja filmu "Wszyscy ludzie prezydenta" w ramach 100 lat Warner Bros. Film przedstawia historię dwóch dziennikarzy, którzy odkrywają polityczny spisek. Historia jest ekranizacją książki, odsłaniającej kulisy afery Watergate.
Prezydent ustąpił ze stanowiska. Był zamieszany w skandal polityczny
Kadr z filmu "Wszyscy ludzie prezydenta"

Afera Watergate to wydarzenie, które zapisało się w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dotyczyło skandalu politycznego, który wybuchł w latach 70. XX wieku w USA i doprowadził do ustąpienia ze stanowiska prezydenta Richarda Nixona. Zmieniło także zaufanie społeczne do polityki i rządu.

Rozpoczęło się w 1972 roku w budynku kompleksu biurowego Watergate w Waszyngtonie, gdzie miało miejsce włamanie do siedziby Komitetu Wyborczego Partii Demokratycznej. Dwaj dziennikarze z gazety "Washington Post" rozpoczęli śledztwo w tej sprawie i stopniowo odkrywali, że włamanie było częścią większego spisku politycznego, mającego na celu szkodzenie Partii Demokratycznej tuż przed wyborami prezydenckimi.

Okazało się, że członkowie administracji prezydenta Nixona, a także funkcjonariusze CIA i FBI byli zaangażowali w działania mające osłabić demokratycznego kandydata. Śledztwo dziennikarzy, a także dochodzenie prowadzone przez Kongres doprowadziły do ujawnienia tych informacji, a w następstwie do ustąpienia Nixona ze stanowiska prezydenckiego w 1974 roku.

Wydarzenie doprowadziło także do znacznego spadku zaufania społecznego do rządu i polityki w Ameryce. Aby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości, wprowadzono szereg praw mających na celu ograniczenie zdolności prezydenta do prowadzenia nielegalnych działań.

"Wszyscy ludzie prezydenta" przedstawiają tę historię z perspektywy dwóch dziennikarzy "Washington Post", czyli Carla Bernsteina i Boba Woodwarda. Ekranizacja powstała na podstawie reportażu ukazującego kulisy afery Watergate. Odbędzie się w ramach 100 lat istnienia studia Warner Bros, które jest znane z produkcji największych amerykańskich klasyków.

Seans filmu odbędzie się w czwartek (27.07) o godz. 17:45 w Kinie Forum.

Więcej informacji: 100 lat Warner Bros: "Wszyscy ludzie prezydenta"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1127 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39