Program "Dobry start". Kiedy składać wnioski, by dostać 300 zł na wyprawkę szkolną?

2024.06.24 13:04
Już wiadomo, kiedy będą przyjmowane wnioski w programie "Dobry start". Warto pilnować terminów, by dodatkowe 300 zł nie przeszło koło nosa.
Program "Dobry start". Kiedy składać wnioski, by dostać 300 zł na wyprawkę szkolną?
Fot: pixabay.com

Kolejna edycja programu "Dobry start" ruszy już 1 lipca. Od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać dokumenty o 300 zł na wyprawkę dla dziecka.  Wnioski o dodatkowe środki będą rozpatrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- W ramach wsparcia rodzice mogą otrzymać raz w roku 300 zł na zakup przedmiotów niezbędnych dla ucznia, czyli na przykład na podręczniki, zeszyty, czy przybory szkolne. W ubiegłym roku z tej pomocy w regionie skorzystało niemal 134 tys. dzieci, w kraju  4,6 mln. Kwota wypłaconego wsparcia w Podlaskiem wyniosła 40,1 mln zł, zaś w Polsce 1,4 mld zł - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Pieniądze przysługują na każde dziecko uczące się do 20. roku życia (jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat). Na dofinansowanie nie mają wpływu zarobki rodziców i opiekunów. Przy tym leży pamiętać, że nie dostaną ich rodzice dzieci, które chodzą do przedszkola i zerówki oraz studenci. 

- Warto wspomnieć, że wiek 20 i 24 lata liczy się, biorąc pod uwagę rocznik urodzenia. Oznacza to, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli górną granicę wieku, czyli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym – wyjaśnia rzeczniczka.

Wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną będą przyjmowane od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli dokument będzie prawidłowo wypełniony i przekazany do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września.

Jeśli dokument nie będzie złożony w terminie, wówczas pieniądze przepadają. Złożenie wniosku 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Jak złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę dla dziecka?

Złożenie wniosku jest bardzo proste. Można to zrobić przez aplikację mZUS, którą można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby aktywować aplikację mobilną ZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy nie posiadają konta na PUE ZUS wniosek o świadczenie 300 plus, mogą złożyć przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.Wypełniając wniosek ,należy wpisać dane dziecka, jak np. PESEL, adres szkoły i numer konta, na który mają być przelane pieniądze.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1102 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39