Projekt wspierający młodych "Jestem, bo jesteś"

2022.02.22 15:54
15 młodych ludzi z Białegostoku, Szudziałowa, Śniadowa, Białowieży i Supraśla przez rok będzie rozwijać zdolności pod okiem doświadczonych mentorów. Zakończyła się właśnie rekrutacja do pilotażowego projektu "Jestem, bo jesteś". Realizuje go Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok.
Projekt wspierający młodych "Jestem, bo jesteś"
Fot: Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne

W rekrutacji pomogły lokalne szkoły, instytucje kulturalne i społeczne. Dzięki nim udało wybrać się z każdej z pięciu podlaskich miejscowości po trzech uczniów. Są oni utalentowani w różnych dziedzinach, ale z racji zamieszkania i innych warunków, trudno im się rozwijać.

- To są młodzi ludzie, którym po prostu się chce i mają ciekawość świata. Nie można tego potencjału zmarnować – mówi Magdalena Godlewska-Siwerska, autorka i koordynatorka projektu. – Reprezentują bardzo różne środowiska, mają różne uzdolnienia, od matematycznych, przez artystyczne po wędkarskie.

W każdej z miejscowości z młodzieżą pracować będą mentorzy. Są to osoby znane w lokalnym środowisku, cieszące się autorytetem i specjaliści w swoich dziedzinach. Katarzyna Zabłocka, artystka wizualna, otoczy opieką trójkę uzdolnionych uczniów supraskiego liceum plastycznego. Miłka Malzahn, dziennikarka, będzie rozwijać internetowe zainteresowania nastolatek z Białowieży. Aneta Prymaka-Oniszk, pisarka popracuje z dziećmi ze szkoły podstawowej w Szudziałowie, a Andrzej Gąsowski, historyk, z młodzieżą ze Starosielc. Kamil Mrozowicz, społecznik, poprowadzi grupkę ze szkoły w Śniadowie.

- Chciałabym, żeby dzięki temu projektowi młodzi ludzie poczuli, że mają za plecami kogoś silnego i wspierającego. Kogoś, kto interesuje się nimi, pokaże różne opcje, pomoże zrealizować pomysły. Nawet te, które wydają się na pozór nierealne. Chodzi o to, by młodzież i dzieci uwierzyły w siebie i zawalczyły o swoją przyszłość – wyjaśnia ideę projektu Magdalena Godlewska-Siwerska ze Stowarzyszenia Widok. – Czas jest ekstremalnie trudny, pandemiczny, kryzysowy. Dla młodych ludzi wszystkie ograniczenia muszą być podwójnie ciężkie - zdalna nauka, brak spotkań towarzyskich. Zaczynają się obracać w jakimś zaklętym kręgu, w małych gettach, z których coraz trudniej się wyrwać. Białowieża na dodatek jest w specjalnej zonie. Z kolei wiele dzieci z białostockiej dzielnicy, nazywanej Meksyk nie tylko nigdy nie wyjechało poza Białystok, niektórzy nie byli nawet w jego centrum. Nie zwiedzili pałacu Branickich. Nie widzą dla siebie perspektyw i często czują, że nie mają szans.

Projekt ma więc otworzyć im nowe ścieżki, pokazać możliwości rozwoju i ośmielić. Mentorzy proponować będą młodzieży zajęcia, spotkania, wyjazdy, które odpowiadają ich zainteresowaniom. Postarają się pokazać im świat poza ich małą społecznością. Będą uczyć podopiecznych autoprezentacji, ale i asertywności. Sami też przeszli cykl szkoleń na temat pracy w środowiskach zagrożonych wykluczeniem.

"Jestem, bo jesteś" to projekt pilotażowy. Jeśli się sprawdzi i przyniesie efekty będzie kontynuowany. Tematycznie nawiązuje do wcześniejszych działań edukacyjnych Stowarzyszenia Widok, m.in. realizowanego przez 20 lat programu stypendialnego.

Efektem projektu będzie też cyfrowa publikacja - "narzędziownik" stanowiący podsumowanie pilotażu. Znajdą się w niej opisy metod pracy mentorów, ścieżek pracy z młodzieżą, dokumentacja projektu np. dotycząca postępów w rozwoju młodzieży, anonimowe opisy trudnych sytuacji i rekomendowane rozwiązania. Publikacja zostanie udostępniona na stronie Stowarzyszenia. Będą z niej mogli korzystać także inni edukatorzy. Prezentowane tam też będą wybrane prace młodzieży.

Projekt potrwa do końca roku. Realizowany jest w ramach programu "Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy".

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

424 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39