Przebudowa rynku przy Kawaleryjskiej. Handlowcy mogą składać oferty na dzierżawę miejsc

2019.02.28 15:30
W 2020 roku ma zakończyć się budowa dwóch nowych hal na targowisku przy ul. Kawaleryjskiej. Właśnie rozpoczęło się przyjmowanie ofert w przetargu na dzierżawę lokali.
Przebudowa rynku przy Kawaleryjskiej. Handlowcy mogą składać oferty na dzierżawę miejsc
Fot: Spółka Lech

Nowe życie rynku

Dwie duże hale, nowe miejsca parkingowe, stoły do handlu zewnętrznego i przestrzeń rekreacyjna. To wszystko zostanie stworzone w ramach inwestycji na miejskim targowisku przy ul. Kawaleryjskiej, która ma być gotowa w IV kwartale 2020 roku.

Hale będą miały łącznie 4 tys. m2. Mieścić się tam ma 150 lokali użytkowych. Póki co zatwierdzona została koncepcja stworzona przez białostocką firmę Cad Plan. Planiści pomyśleli nie tylko o przestrzeni handlowej, ale także o zagospodarowaniu terenu wokół hal – parkingach, terenach zielonych, miejscach rekreacyjnych, gdzie pojawią się np. atrakcje dla dzieci, ławki, a nawet leżaki. Obecnie trwają procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Powinna ona ruszyć w połowie 2019 roku.

Jest to początek rewitalizacji targowiska przy ul. Kawaleryjskiej, które mieści się w tym miejscu od 30 lat i szczerze mówiąc, wchodząc tam dzisiaj, można poczuć się jak w latach 90.

Miesiąc na składanie ofert

Spółka Lech, która zarządza targowiskiem, właśnie ogłosiła przetarg na dzierżawę lokali.

- Cena wywoławcza metra kwadratowego tych lokali to 29 zł netto. Kto złoży najlepszą ofertę cenową, ten wygra. Termin składania ofert upływa 28 marca o godz. 14.00. Należy je składać w biurze Spółki Lech przy ul. Kamiennej – mówi Zbigniew Gołębiewski, rzecznik prasowy spółki Lech.

Ze 150 lokali większość będzie miała 18 m2, ale jest też kilka mniejszych – od 7,7 do 12 m2 oraz większych – 22 m2. Projekt przewiduje łączenie pawilonów, ale maksymalnie 6. Hale przeznaczone są głównie na działalność handlową, ale spółka przygotowała także 20 pod ewentualną gastronomię.

Mała giełda

Władze spółki chciałyby, żeby jedna z hal była poświęcona sprzedaży owoców, warzyw i produktów spożywczych.

- Chcemy stworzyć taką giełdę spożywczo-rolną w południowej części Białegostoku. Tego brakuje w tej okolicy, a są tam duże osiedla – Nowe Miasto, Dojlidy oraz mniejsze, sąsiednie miejscowości - dodaje rzecznik.

Wspomniane hale powstają w części targowiska od strony ul. Ciołkowskiego, zaraz obok stadionu miejskiego. Na czas budowy reszta targowiska będzie normalnie funkcjonować. Przewidzianych jest tam ok. 100 miejsc parkingowych. Koszty budowy hali to ok. 12 mln zł. Obecnie na rynku przy ul. Kawaleryjskiej jest ok. 2 tys. handlarzy.

Przedstawiciele spółki zapowiadają, że jeśli handlujący ze "starej części" będą chcieli, żeby ona także zaczęła się unowocześniać, to zostaną podjęte w tym celu następne kroki.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

841 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39