Przed nami chłodny i deszczowy weekend

2024.02.09 07:38
W ciągu tego weekendu nad Białymstokiem znów zawisną ciemne chmury. Spodziewać się możemy obfitych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Będzie chłodno, pochmurno i wietrznie.
Przed nami chłodny i deszczowy weekend
Fot: Pixabay

Piątek, 9 lutego

Synoptycy zapowiadają, że piątek przyniesie do stolicy województwa podlaskiego obfite opady śniegu. Ten weekend rozpoczniemy z chłodem, silnym wiatrem i dużym zachmurzeniem.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 2°C w ciągu dnia i 0°C w nocy.

Temperatura odczuwalna wyniesie -2°C. Zawieje nieco silniejszy niż we czwartek, południowo-wschodni wiatr. Prędkość jego porywów może sięgać nawet 50 km/h.

Zachmurzenie pokryje 99 proc. powierzchni białostockiego nieba. Prognozy wskazują na to, że możemy spodziewać się dziś wystąpienia obfitych opadów śniegu.

Stan wilgotności powietrza wyniesie 70 proc. Ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1002 hPa. W naszym mieście wciąż panować będą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Długość dnia i nocy

Wschód słońca zapowiedziano dziś na godzinę 06:58. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:42, słońce zajdzie o godzinie 16:26. Długość dzisiejszego dnia wyniesie 9 godzin i 28 minut.

Księżyc w fazie nowiu będziemy mogli podziwiać już od godziny 7:21. Jego zachód zapowiedziano na godzinę 15:26. Noc z piątku na sobotę potrwa przez 14 godzin i 32 minuty.

Nietypowe święta i imieniny

Piątek, 9 lutego to czterdziesty dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą oraz Międzynarodowy Dzień Pizzy.

Swoje imieniny świętują: Apolonia, Jakub, Pola, Ansbert, Bernard, Cyryl, Donat, Felicjan, Gorzysław, Marian, Mariusz, Nikifor, Pelagia, Pryma, Prymus, Reginald, Sabin oraz Sulisława.

Przysłowia na piątek:

"Jak luty nastaje, śnieg jeszcze nie taje";
"Zwykle luty ostro kuty, czasem luty same pluty";
"Gdy luty bez mrozów i nieburzliwy, rok bywa słotny i nieurodziwy".


Cytat dnia:

"Wystarczy zwrócić uwagę na człowieka, by stał się pociągający i na swój sposób piękny" - Zofia Nałkowska

Sobota, 10 lutego

Na sobotę synoptycy zapowiadają ochłodzenie i opady deszczu ze śniegiem. Całą powierzchnię białostockiego nieba spowiją ciemne chmury. Zawieje dość silny wiatr.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 1°C za dnia i 0°C w nocy.

Temperatura odczuwalna spadnie do -5°C. Niebo pond naszym miastem zostanie pokryte ciemnymi chmurami, których pojawienie się może zwiastować obfite opady deszczu ze śniegiem.

W porywach do 50 km/h, zawieje w tym dniu dość silny, wschodni wiatr. Stan wilgotności powietrza wzrośnie do 91 proc., a wartość ciśnienia atmosferycznego utrzymywać się będzie na poziomie 1003 hPa. Warunki biometryczne pozostaną niekorzystne.

Długość dnia i nocy

Słońce pojawi się na horyzoncie już o godzinie 6:56. Na astronomiczne południe zaczekamy do godziny 11:42, a zachodu słońca możemy spodziewać się o godzinie 16:28. Dzień potrwa przez 9 godzin i 32 minuty.

Księżyc wzejdzie o godzinie 7:40 i zajdzie o godzinie 17:05. Długość nocy z soboty na niedzielę wyniesie 14 godzin i 28 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Sobota, 10 lutego to czterdziesty pierwszy dzień bieżącego roku. W kalendarzu świąt nietypowych odnajdziemy jutro następujące okazje do świętowania: Światowy Dzień Kociewia, Dzień Mincerza oraz Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych.

Swoje imieniny obchodzić będą: Jacek, Jacenty, Elwira, Apollon, Gabriel, Michał, Scholastyka, Sotera, Tomił, Tomisława, Trojan oraz Wilhelm.

Przysłowia na sobotę:

"Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje";
"Na św. Jacenty - łamią się pod lodem pręty";
"Scholastyka - mróz utyka, zanim Walenty (14.02) nam zaświęci, obaczymy, mróz kark skręci".


Cytat dnia:

"Aby zmienić świat, trzeba czynić dobro temu, który nie jest w stanie odwzajemnić się" - Papież Franciszek

Niedziela, 11 lutego

Niedziela będzie najcieplejszym dniem tego weekendu. Na ten dzień także zapowiedziano jednak obfite opady deszczu. Będzie pochmurno i dosyć wietrznie.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 6°C w ciągu dnia i 4°C w nocy.

Wartość temperatury odczuwalnej specjaliści oszacowali na 2°C. W niedzielę zawieje silny, południowo-wschodni wiatr. Jego porywy będą osiągały prędkość maksymalnie do 55 km/h.

Zachmurzenie pokryje całą powierzchnię nieba. Możliwe jest też wystąpienie obfitych opadów deszczu, a w związku z tym, stan wilgotności powietrza wzrośnie aż do 100 proc. Barometry wskazywać będą w tym dniu ciśnienie atmosferyczne na poziomie 1000 hPa. Wciąż panować będą niekorzystne warunki biometryczne.

Długość dnia i nocy

Wschodu słońca możemy spodziewać się o godzinie 6:54. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:42, a słońce zstąpi z widnokręgu dopiero o godzinie 16:30. Dzień trwać będzie przez 9 godzin i 36 minut.

Księżyc wzniesie się ponad naszym miastem o godzinie 7:55 i pozostanie widoczny aż do swojego zachodu, który zapowiedziano na godzinę 18:41. Noc z niedzieli na poniedziałek potrwa przez 14 godzin i 24 minuty.

Nietypowe święta i imieniny

Niedziela, 11 lutego to czterdziesty drugi dzień bieżącego roku. Według kalendarza świąt nietypowych, obchodzić będziemy: Światowy Dzień Małżeństwa, Światowy Dzień Chorego, Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej, Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 oraz Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

Swoje imieniny świętować będą: Bernadeta, Łazarz, Maria, Adolf, Adolfa, Benedykt, Bertrada, Cedmon, Dezyderia, Dezyderiusz, Dezydery, Grzegorz, Heloiza, Jonasz, Lucjusz, Łucjusz, Olgierd, Paschalis, Sekundyn, Seweryn, Świętomira, Teodora oraz Wiktoria.

Przysłowie na niedzielę:

"Jaka w zapustną niedzielę pogoda, taką też Wielkanoc poda".

Cytat dnia:

"Dysponując zwykłymi talentami i niezwykłą wytrwałością możesz osiągnąć wszystko." - Thomas Fowell Buxton

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1078 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39