Przed nami ciepły, ale deszczowy weekend

2024.02.23 07:58
W ciągu nadchodzącego weekendu lepiej nie rozstawać się z parasolem. Będzie pochmurno i mokro.
Przed nami ciepły, ale deszczowy weekend
Fot: Pixabay

Piątek, 23 lutego

Na dzisiejszy dzień synoptycy zapowiedzieli duży poziom zachmurzenia i obfite opady deszczu. Znacząco spadnie też ciśnienie atmosferyczne.

Ogólne warunki pogodowe
Termometry wskażą maksymalnie 9°C w ciągu dnia i 6°C w nocy. Temperatura odczuwalna wyniesie 5°C.

Do stolicy województwa podlaskiego nadciągnie dziś silny powiew południowego wiatru. Jego porywy będą osiągały prędkość maksymalnie do 45 km/h. Zachmurzenie pokryje całą powierzchnię nieba.

W związku z zapowiadanymi na dziś obfitymi opadami deszczu, stan wilgotności powietrza wzrośnie do 93 proc. Ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1000 hPa. Warunki biometryczne pozostaną niekorzystne.

Długość dnia i nocy

Słońce wzeszło dziś o godzinie 6:30. Na astronomiczne południe zaczekamy do godziny 11:41, a zachód słońca będziemy mogli podziwiać od godziny 16:53. Długość dnia wyniesie 10 godzin i 23 minuty.

Księżyc zjawi się horyzoncie o godzinie 15:32 i pozostanie widoczny aż do swojego zachodu, który przypada na godzinę 6:40. Noc z piątku na sobotę potrwa przez 13 godzin i 37 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Piątek, 23 lutego to 54. dzień bieżącego roku. W kalendarzu świąt nietypowych odnajdziemy w tym dniu takie okazje do świętowania, jak: Dzień bez Łapówki, Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym, Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją oraz Święto Geografii Wojskowej.

Swoje imieniny obchodzą: Izabela, Polikarp, Romana, Będzimir, Damian, Damiana, Feliks, Florentyn, Łazarz, Marta, Milburga, Piotr, Prymian oraz Stefan.

Przysłowie na piątek:

"Silne wiatry przy końcu lutego, spodziewaj się zatem lata żyznego".

Cytat dnia:

„Cier­pli­wość jest codzienną formą miłości.” - Benedykt XVI

Sobota, 24 lutego

Sobota będzie najcieplejszym dniem tego weekendu. Synoptycy zapowiadają jednak, że ciemne chmury wciąż pozostaną ponad naszym miastem. Prognozowane są przelotne opady deszczu.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 12°C za dnia i 5°C w nocy. Wartość temperatury odczuwalnej oszacowano na 8°C.

W sobotę towarzyszyć nam będzie silny, południowo-zachodni wiatr. Jego porywy będą osiągały prędkość maksymalnie do 50 km/h. Zachmurzenie pokryje 90 proc. powierzchni białostockiego nieba.

Stan wilgotności powietrza spadnie do 81 proc. Ciśnienie atmosferyczne utrzymywać się będzie na poziomie 1007 hPa. Warunki biometryczne pozostaną niekorzystne.

Długość dnia i nocy

Słońce rozbłyśnie ponad naszym miastem już o godzinie 6:28. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:41, a zachodu słońca możemy spodziewać się o godzinie 16:55. Dzień potrwa przez 10 godzin i 27 minut.

Wschód księżyca zapowiedziano na godzinę 16:47. Na sobotę przypada pełnia naszego naturalnego satelity. Będziemy mogli podziwiać ją aż do godziny 6:52. Noc z soboty na niedzielę trwać będzie przez 13 godzin i 33 minuty.

Nietypowe święta i imieniny

Sobota, 24 lutego to 55. dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych obchodzić w tym dniu będziemy Dzień niespodziewanego całusa oraz Międzynarodowy Dzień EBM.

Swoje imieniny świętować będą: Maciej, Piotr, Bogusz, Bogurad, Borzygniew, Ermegarda, Flawian, Irmegarda, Jan, Józefa, Jaśmina, Julian, Lucjusz, Łucjusz, Marek, Modest, Montan, Sergiusz oraz Wieledrog.

Przysłowia na sobotę:

"Jaka pogoda w nocy świętego Piotra i Macieja takiej czterdzieści dni i nocy nadzieja";
"Jeżeli ciepło w dzień świętego Piotra, to zima do Wielkiej Nocy potrwa";
"Kiedy święty Pieter grzeje, za wiosną jeszcze trzykroć kur zapieje".


Cytat dnia:

"Tra­cić siebie dla dru­gich to jest właśnie od­najdy­wać siebie." - Maria Dąbrowska

Niedziela, 25 lutego

W niedzielę stan wilgotności powietrza wzrośnie nawet do 100 proc. Będzie też nieco chłodniej niż w sobotę.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 10°C w ciągu dnia i 4°C w nocy. Temperatura odczuwalna wyniesie 6°C.

Wiatr przybędzie do nas z południowego-wschodu. Prędkość jego porywów nie powinna przekraczać jednak 25 km/h. Zachmurzenie pokryje całą powierzchnię białostockiego nieba.

W tym dniu także możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu. Stan wilgotności powietrza wyniesie równo 100 proc. Ciśnienie atmosferyczne utrzymywać się będzie na poziomie 1008 hPa. Panować będą niekorzystne warunki biometryczne.

Długość dnia i nocy

Wschodu słońca możemy spodziewać się o godzinie 6:25. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:41, a zachodu słońca możemy wypatrywać od godziny 16:57. Długość dnia wyniesie 10 godzin i 32 minuty.

Księżyc wzejdzie o godzine 17:59, a jego zachód nastąpi o godzinie 7:01. Noc z niedzieli na poniedziałek potrwa przez 13 godzin i 28 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Niedziela, 25 lutego to 56. dzień bieżącego roku. W kalendarzu świąt nietypowych nie znajdziemy w tym dniu żadnych okazji do świętowania.
Swoje imieniny obchodzić będę: Cezary, Just, Adam, Antonina, Bolebor, Cezariusz, Dioskur, Donat, Gromisław, Herena, Konstancjusz, Lubart, Modest, Nicefor, Papiasz, Romeusz, Serapion, Tarazjusz, Tolisław, Tolisława, Walburga, Wiktor, Wiktoryn oraz Zygfryd.

Przysłowie na niedzielę:

"Skoro po Macieju drzewa się ogrzeją, leć do sadu, oczyść go z owadów".

Cytat dnia:

"Na życie trzeba patrzeć z dys­tansem, niczemu się nie dzi­wiąc, nicze­go nie potępiając. I cie­szyć się każdym dro­biaz­giem: że zak­witły kwiaty i że ład­nie się wygląda w no­wej sukience" - Anna Dymna

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

647 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39