Przed nami świąteczny weekend! Jaka będzie pogoda?

2024.03.29 07:31
Święta Wielkanocne spędzimy ciesząc się wiosenną aurą. Będzie ciepło, sucho i słonecznie. W niedzielę temperatura powietrza wzrośnie aż do 23°C.
Przed nami świąteczny weekend! Jaka będzie pogoda?
Fot: Pixabay

Piątek, 29 marca

Piątek będzie najchłodniejszym dniem tego weekendu. Białostockie niebo pozostanie dziś jednak prawie całkowicie bezchmurne.

Ogólne warunki pogodowe

Nasze termometry wskazywać będą maksymalnie 15°C w ciągu dnia i 6°C w nocy. Wartość temperatury odczuwalnej oszacowano na 13°C.

Zawieje dość silny, południowo-zachodni wiatr. Jego porywy będą osiągały prędkość maksymalnie do 45 km/h. Zachmurzenie pokryje nie więcej niż 30 proc. powierzchni białostockiego nieba.

Ciśnienie atmosferyczne wzrośnie dziś do 1008 hPa. Stan wilgotności powietrza spadnie do 48 proc. W stolicy województwa podlaskiego panować będą korzystne warunki biometryczne.

Długość dnia i nocy

Słońce wzeszło dziś o godzinie 05:07. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:32, a zachód słońca podziwiać będziemy mogli od godziny 17:58. Dzień potrwa przez 12 godzin i 51 minut.

Księżyc ukaże się naszym oczom dopiero o godzinie 23:17. Pozostanie on widoczny aż do godziny 06:08. Noc z piątku na sobotę potrwa przez 11 godzin i 9 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Piątek, 29 marca to 89. dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych obchodzimy dziś: Dzień Metalowca oraz Święto Polskiej Bielizny.

Swoje imieniny świętują: Eustachy, Stefan, Bertold, Cyryl, Eustacjusz, Eustazja, Eustazjusz, Eustazy, Ludolf, Ludolfina, Marek, Satur, Satura, Teodor oraz Wiktoryn.

Przysłowia na piątek:

"Deszcz w Wielki Piątek napycha każdy kątek";
"Jeśli w Wielki Piątek deszcz kropi, radujcie się chłopi";
"W Wielki Piątek dobry zasiewu początek".


Cytat dnia:

"Codzienną pracą twoją możesz wszys­tko dob­re na tym świecie zep­suć i wszys­tko złe naprawić." - Maria Dąbrowska

Sobota, 30 marca

Na sobotę synoptycy zapowiedzieli duże ocieplenie. Zawiej subtelny wiatr, a białostockie niebo pozostanie prawie całkowicie bezchmurne.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 21°C za dnia i 9°C w nocy. Wartość temperatury odczuwalnej oszacowano na 20°C.

Wiatr przybędzie do naszego miasta z południowego-wschodu. Prędkość jego porywów nie powinna przekraczać 12 km/h. Zachmurzenie pokryje maksymalnie 40 proc. powierzchni nieba.

Ciśnienie atmosferyczne utrzymywać będzie się na poziomie 1008 hPa. Stan wilgotności powietrza oszacowano na 58 proc. Warunki biometryczne pozostaną korzystne.

długość dnia i nocy

Wschodu słońca będziemy mogli wypatrywać już od godziny 05:05. Na astronomiczne południe zaczekamy do godziny 11:32, a zachód słońca nastąpi o godzinie 17:59. Długość dnia to 12 godzin i 54 minuty.

Księżyc wzejdzie równo o północy, a jego zachód zapowiedziano na godzinę 06:28. Noc z soboty na niedzielę potrwa przez 11 godzin i 6 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Sobota, 30 marca to 90. dzień bieżącego roku. W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy następujące okazje do świętowania: Godzina dla Ziemi, Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami, Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej oraz Światowy Dzień Muffinka.

Swoje imieniny obchodzić będą: Amadeusz, Mamertyn, Amadea, Amelia, Aniela, Częstobor, Dobromier, Jan, Joachim, Kwiryn, Kwiryna, Leonard, Litobor, Mamertyna, Piotr oraz Zozym.

Przysłowia na sobotę:

"Kiedy w marcu plucha, to w maju posucha";
"Marzec, co z deszczem chadza, mokry czerwiec sprowadza";
"Gdy gęś dzika w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa".


Cytat dnia:

"Słabością każdej mądrej idei jest to, że staraj się realizować ją głupcy." - Marek Hłasko

Niedziela, 31 marca

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, niedziela będzie wyjątkowo ciepłym dniem. Nie musimy obawiać się ani silnego wiatru, ani wystąpienia jakichkolwiek opadów atmosferycznych.

Ogólne warunki pogodowe

Na naszych termometrach zobaczymy aż 23°C w ciągu dnia i 9°C w nocy. Wartość temperatury odczuwalnej oszacowano na 21°C.

W Białymstoku zjawi się dość silny, południowy wiatr. Maksymalna prędkość jego porywów to 50 km/h. Zachmurzenie pokryje nie więcej niż 50 proc. powierzchni białostockiego nieba.

Barometry wskażą ciśnienie atmosferyczne na poziomie 1005 hPa. Stan wilgotności powietrza spadnie do 44 proc. Biomet pozostanie korzystny.

Długość dnia i nocy

W ostatnim dniu marca nastąpi zmiana czasu na letni. Słońce zjawi się więc ponad naszym miastem o godzinie 06:03. Na astronomiczne południe zaczekamy do godziny 12:32, a zachodu słońca możemy wypatrywać dopiero od godziny 19:01. Długość dnia to 12 godzin i 58 minut.

Księżyc wzejdzie 36 minut po północy i pozostanie widoczny do godziny 07:59. Noc z niedzieli na poniedziałek potrwa przez 11 godzin i 2 minuty.

Nietypowe święta i imieniny

Niedziela, 31 marca to 91. dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych obchodzić będziemy: Światowy Dzień Backupu oraz Światowy dzień budyniu.

Swoje imieniny świętować będą: Balbina, Beniamin, Kornelia, Achacjusz, Achacy, Amos, Bonawentura, Dobromiera, Dobromira, Gwido, Gwidon, Joanna, Myślidar oraz Nela.

Przysłowia na niedzielę:

"Gdy na Zmartwychwstanie dżdżysto i chłody, do Zielonych Świątek więcej deszczu niż pogody";
"Jeśli na Wielkanoc ciecze, to do Zielonych Świątek, więcej wody niż pogody";
"Jeśli w Wielkanoc deszcz pada, w całym lecie suchość włada".


Cytat dnia:

"Bunt wynika z tego, że nie znasz życia. buntujesz się przeciwko temu, co zauważasz i czego nie potrafisz zrozumieć. Kiedy zaczynasz wszystko rozumieć, mówisz: "Aha!" i masz siedemdziesiąt lat." - Agnieszka Chylińska

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

832 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39