Przed spotkaniem Tur - Widzew doszło do korupcji? Sprawę bada PZPN i policja

2018.05.15 10:59
W niedzielę (13.05) rozegrany został mecz na szczeblu III ligi pomiędzy Turem Bielsk Podlaski a Widzewem Łódź. Kilka dni przed pojedynkiem arbiter główny tego spotkania otrzymał propozycję korupcyjną.
Przed spotkaniem Tur - Widzew doszło do korupcji? Sprawę bada PZPN i policja
Fot: pixabay.com

Niektóre mecze wciąż mogą być ustawiane?

Wydawało się, że korupcja w polskiej piłce to już temat ostatecznie skończony. Że jeżeli gdziekolwiek pojawia się jeszcze próba przekupienia arbitra, to dzieje się to w A-klasie - czyli w rozgrywkach można rzec amatorskich - a kartą przetargową jest butelka wyskokowego napoju. Wygląda jednak na to, że tak nie jest i duchy "Fryzjera" unoszą się na szczeblu dosyć profesjonalnym - konkretnie w III lidze.

Przed spotkaniem 28. kolejki tychże rozgrywek doszło bowiem do sytuacji, w której sędzia główny spotkania Tur Bielsk Podlaski - Widzew Łódź, a więc Kamil Baranowski z Siedlec, otrzymał wiadomość z propozycją korupcyjną.

Co było później? Prawdopodobnie arbiter zgłosił sprawę swoim przełożonym, co poskutkowało kolejną wiadomością - tym razem zawierającą pogróżki. Kamil Baranowski - bojąc się o swoje zdrowie - odmówił więc poprowadzenia spotkania, a na jego miejsce wyznaczono Piotra Urbana z Warszawy.

Śledztwo trwa

Całą sprawę niemal natychmiast skomentował Polski Związek Piłki Nożnej, który wydał specjalne oświadczenie o następującej treści:

"Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z otrzymaniem propozycji korupcyjnej przez sędziego wyznaczonego do prowadzenia spotkania w jednej z niższych klas rozgrywkowych. Arbiter przed meczem otrzymał anonimowy e-mail z propozycją korupcyjną wraz z pogróżkami. Sprawa została zgłoszona również na policję. PZPN stanowczo potępia wszelkie przejawy działań korupcyjnych i zgodnie z regulaminem dyscyplinarnym PZPN każdorazowe podejrzenie nieuczciwych działań będzie oznaczało wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez rzecznika dyscyplinarnego."

Policji na razie nie udało się ustalić, kto jest odpowiedzialny za złożenie takiej, a nie innej propozycji arbitrowi. Nie wiadomo też czy palce w próbie przekupstwa maczał któryś z zainteresowanych klubów, czy też może zrobiła to osoba postronna grająca np. u bukmachera.

Mecz w Bielsku Podlaskim pomiędzy Turem a Widzewem zakończył się zwycięstwem gości 1:0. Decydującą bramkę w 7. minucie zdobył Kacper Falon.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1104 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39