Przed świętami Polacy wysyłają prawie 2 mln przesyłek dziennie

2012.12.20 00:00
Liczba listów wysyłanych przez Polaków w grudniu rośnie trzykrotnie w stosunku do pozostałych miesięcy w roku. O jedną trzecią rośnie też liczba paczek, którymi przesyłane są zamówione w sklepach internetowych towary - podsumowała Poczta Polska.
Przed świętami Polacy wysyłają prawie 2 mln przesyłek dziennie
Fot: ESD

W okresie przedświątecznym Polacy wysyłają średnio 1,8 mln listów i około 180 tysięcy paczek dziennie. Jeden z największych węzłów, w których sortuje się i rozdziela przesyłki obsługuje w najgorętszym okresie nawet do 3 milionów przesyłek dziennie. Jak wynika z danych Poczty Polskiej, w zwykłym okresie wysyłanych jest około 0,5 mln listów dziennie do odbiorców w kraju i 82 tysiące listów za granicę.

Przed świętami klienci częściej przesyłają paczki, zamiast 140 tysięcy notowanych w zwykłych miesiącach, Poczta przewozi ich ponad 180 tysięcy. W sumie od połowy listopada do 21 grudnia Polacy wyślą około 4,5 miliona paczek. Wzrost w tym obszarze to przede wszystkim efekt popularności sklepów internetowych.

- Okres przedświąteczny to dla nas, co roku gorący czas. Mimo, że coraz rzadziej wysyłamy kartki świąteczne, coraz więcej kupujemy w Internecie i ruch w naszych centrach ekspedycyjnych jest w grudniu stale wysoki – mówi Mariusz Zarzycki, Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.

Największy ruch w 14 centrach logistycznych Poczty Polskiej jest w godzinach wieczornych i w nocy, kiedy wysłane przez klientów paczki i listy są przywożone do sortowania i rozesłania do adresatów. W tych swoistych godzinach szczytu tylko w Warszawskim centrum pracuje 2 tysiące osób w systemie czterozmianowym.

Poczta Polska w ostatnich miesiącach poprawiła szybkość doręczania przesyłek. Do świąt pozostało już tylko kilka dni, ale jeśli jeszcze dziś (najlepiej przed godziną 15.00) wyślemy kartkę świąteczną listem priorytetowym, powinna ona dotrzeć przed świętami. Nie dotrą już natomiast przesyłki zagraniczne.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1665 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39