Przedsiębiorca, który spłaca raty też może skorzystać z zasiłków. Zmieniły się przepisy

2022.12.16 14:16
Osoby, które prowadzą działalność z odroczonym terminem płatności składek lub ratami od 16 grudnia br. mają prawo do zasiłków.
Przedsiębiorca, który spłaca raty też może skorzystać z zasiłków. Zmieniły się przepisy
Fot: ZUS Białystok

Prowadzący działalność gospodarczą, mający odroczony termin płatności składek bądź raty mogą korzystać z zasiłków. 16 grudnia zmieniły się przepisy w tej kwestii. Rozszerzono krąg osób, które mogą starać się o przyznanie zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Dotychczas płatnik mający zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 1%. minimalnego wynagrodzenia za pracę – nie mógł ubiegać się o zasiłki.

- Przedsiębiorcy z odroczonym terminem płatności składek lub ratami mają prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego, o ile należności objęte umową z ZUS, spłacają zgodnie z harmonogramem i nie mają innych zaległości z tytułu składek, nieobjętych umową. Muszą być również zgłoszeni do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Identyczna zasada dotyczy zasiłku chorobowego dla prowadzącego działalność, którego niezdolność do racy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1179 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39