Przegląd Cerkiewnego Dzwonienia w Supraślu

2010.04.09 00:00
W dniach 10-11 kwietnia Supraśl będzie najbardziej dźwięcznym miastem w Polsce. Wszystko to za sprawą Przeglądu Cerkiewnego Dzwonienia.
Przegląd Cerkiewnego Dzwonienia w Supraślu
Fot: P.Szymański
Dzwonnica z XVIII wieku w bramie Monasteru NMP w Supraślu

Muzyka dzwonów "Obwiesza, wita, nawołuje", a konkurs odbywa się podczas prawosławnego okresu wielkanocnego, kiedy to zgodnie z dawnym obyczajem każdy mógł "dzwonić na chwałę Pana".

Celem przeglądu jest zwrócenie uwagi na jeden z ginących już aspektów twórczości nieprofesjonalnej jakim jest "cerkiewne dzwonienie", będące częścią dziedzictwa kulturowego ziem polskich. Towarzyszą mu warsztaty poszerzające wiedzę na temat muzyki sakralnej w tradycji Kościoła prawosławnego, ze szczególnym uwzględnieniem historii i roli dzwonienia.

W przeglądzie weźmie w udział ok. 15 osób, w dwóch kategoriach konkursowych - dzwonienie tradycyjne oraz przy użyciu pedałów. Koncert finałowy, na którym zaprezentują się zwycięzca i wyróżnione osoby odbędzie się 11 kwietnia. Miejscem koncertów plenerowych będzie dziedziniec Monasteru Zwiastowania NMP w Supraślu, gdzie usytuowana jest zabytkowa XVIII - wieczna dzwonnica w bramie.

Głównymi organizatorami są Muzeum Ikon w Supraślu oraz Akademia Supraska.

MAG

965 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39