Przejdą 200 km! Pątnicy idą z Białegostoku do Jabłecznej

2024.06.18 11:26
Obecnie trwa 31. Piesza Pielgrzymka z Białegostoku do Jabłecznej, gdzie uczestnicy oddają hołd św. Onufremu Wielkiemu. W poniedziałek (17.06) pielgrzymi zatrzymali się na modlitwę w parafii św. Michała Archanioła w Orli.
Przejdą 200 km! Pątnicy idą z Białegostoku do Jabłecznej
Fot: FB Parafia Prawosławna p/w św. Michała Archanioła

XXXI Piesza Pielgrzymka do Jabłecznej rozpoczęła się 15 czerwca br. z uroczystą liturgią w cerkwi św. proroka Eliasza w Białymstoku. Organizowana przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, pielgrzymka ma na celu dotarcie do Monasteru Świętego Onufrego w Jabłecznej, gdzie odbywają się obchody ku czci św. Onufrego Wielkiego. Planowany termin zakończenia pielgrzymki przewidziany jest na 25 czerwca.

Trasa pielgrzymki obejmuje około 200 kilometrów i wiedzie przez liczne miejscowości, w tym Pawły, Bielsk Podlaski, Saki, Zubacze, Mielnik, Janów Podlaski, Kobylany oraz Kodeń. Każdego dnia pielgrzymi modlą się w lokalnych parafiach i miejscach kultu, niosąc ze sobą duchową tradycję oraz wzmacniając wspólnotę wiary.

Podczas pielgrzymki organizatorzy zapewniają uczestnikom nie tylko duchowe wsparcie, ale również praktyczne potrzeby, takie jak wyżywienie i noclegi. Uczestnicy mają okazję do głębokiego duchowego doświadczenia i zacieśniania więzi wspólnoty prawosławnej.

Monaster Świętego Onufrego w Jabłecznej, położony nad rzeką Bug, jest jednym z najstarszych i najważniejszych miejsc kultu prawosławnego w Polsce. Jego historia sięga końca XV wieku, a pierwsze wzmianki o monasterze pochodzą z 1498 roku. Centralnym punktem kultu w monasterze jest cudowna ikona św. Onufrego, która według tradycji została sprowadzona z Konstantynopola i jest przedmiotem szczególnej czci przez pielgrzymów.

Święty Onufry, pustelnik żyjący na początku IV wieku na Pustyni Tebaidzkiej w Egipcie, jest uważany za patrona monasteru. Jego życie poświęcone ascetycznym praktykom i głębokiej modlitwie jest inspiracją dla pielgrzymów, którzy podążają jego śladami, szukając duchowego wzrostu i zbliżenia do Boga.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

681 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39