Przetasowania na stanowiskach prezesów podlaskich sądów

2017.10.18 10:45
Od środy (18.10) cztery podlaskie sądy mają nowych prezesów. Zmiany na stanowiskach podyktowane są wytycznymi z Warszawy. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że chodzi o "poprawienie wyników".
Przetasowania na stanowiskach prezesów podlaskich sądów
Fot: Dorota Mariańska

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach na stanowiskach prezesów niektórych podlaskich sądów. Resort wskazuje, że sędziowie Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz Sądu Okręgowego w Suwałkach rozpatrują nawet o prawie 30% mniej spraw niż sędziowie z innych sądów okręgowych apelacji białostockiej, co przekłada się na najniższą liczbę spraw zakończonych przez jednego sędziego.

Dlatego też ministerstwo "w celu poprawienia wyników" Sądu Okręgowego w Suwałkach na stanowisko jego prezesa powołano Jacka Sowula, który pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego wspomnianej instytucji oraz wizytatora. Wcześniej sędzia Sowul był też wieloletnim prezesem Sądu Rejonowego we Suwałkach. Taka nominacja oznacza odwołanie Danuty Poniatowskiej.

Natomiast nowym prezesem Sądu Okręgowego w Białymstoku została sędzia Jolanta Korwin-Piotrowska. Jest ona członkiem Społecznej Rady do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości. Pełni też funkcję komisarza białostockiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", przez wiele lat była wiceprezesem tego stowarzyszenia. Zasiada także w Radzie Fundacji Dom Sędziego Seniora, która ma za zadanie pomagać samotnym i chorym sędziom w stanie spoczynku. Zastąpi ona Przemysława Wasilewskiego.

Poza tym w Sądzie Rejonowym w Białymstoku stanowisko prezesa obejmie sędzia Beata Gnatowska. Jednocześnie dotychczasowe stanowisko straciła sędzia Katarzyna Anna Dąbrowska-Doroszczyk. Ponadto Jolantę Dubińską-Francke, czyli prezesa Sądu Rejonowego w Augustowie zastąpi sędzia Agnieszka Karwowska z Sądu Rejonowego w Grajewie.

Wszyscy nowi prezesi już dziś w środę zasiedli w swoich fotelach.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1488 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39