Przewody połączone obudową długopisu. Autobusem w opłakanym stanie miały jechać dzieci

2021.08.23 15:01
Policjanci z monieckiej drogówki nie pozwolili na odjazd autokaru, który miał wieźć dzieci nad morze. Stan techniczny tego pojazdu potocznie można określić jako "opłakany".
Przewody połączone obudową długopisu. Autobusem w opłakanym stanie miały jechać dzieci
Fot: Podlaska Policja
Przewód połączony był za pomocą obudowy długopisu

W trakcie wakacji policjanci szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo podróżujących dzieci. Stale kontrolują autobusy mające wieźć dzieci na wypoczynek.

O wyjeździe jednego z nich, który miał przewieźć dzieci z Moniek do Władysławowa na obóz sportowy dowiedzieli się jednak przypadkiem. Pojazd, który miał ruszyć w kilkuset kilometrową podróż na szczęście został zatrzymany przez policjantów, zanim zdążył wyjechać. Jak ustalili mundurowi miało nim jechać 30 dzieci z lokalnego klubu sportowego na obóz nad morzem.

Funkcjonariusze sprawdzający ten pojazd zaskoczeni byli jego złym stanem technicznym i lekceważącym podejściem do bezpieczeństwa najmłodszych. Autobus miał uszkodzoną przednią szybę, niesprawną instalację elektryczną, liczne wycieki oleju silnikowego, płynu chłodniczego czy nawet paliwa, które wyciekało z filtra wprost na kostkę wiązki elektrycznej. W autokarze była tylko 1 gaśnica, a przewód łączący zbiornik wyrównawczy płynu chłodniczego z chłodnicą, połączony był za pomocą obudowy długopisu. Funkcjonariusze policji zatrzymali dowód rejestracyjny autokaru i uniemożliwili dalszą jazdę.

Warto pamiętać, że zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem, dlatego ważnym elementem są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów. Wykaz zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji.

Na stronie Bezpieczny autobus można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1798 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39