Przewozy Regionalne. Nowe zasady kupowania biletów w pociągach

2012.07.23 00:00
Od 1 sierpnia Przewozy Regionalne wprowadzają nowe, bardziej przejrzyste zasady dotyczące sposobu zgłaszania chęci zakupu lub legalizacji biletu u drużyn konduktorskich. 
Przewozy Regionalne. Nowe zasady kupowania biletów w pociągach
Fot: archiwum

Pasażerowie, tak jak dotychczas, będą musieli zgłosić brak biletu przed wejściem do pociągu (na peronie przed odjazdem) lub niezwłocznie po wejściu do niego. Zmiana polega na wskazaniu konkretnego miejsca w pociągu, w którym pasażer będzie mógł kupić lub zalegalizować bilet na przejazd, a w przypadku braku obsługi konduktorskiej, poczekać na jej przybycie. Już od 1 sierpnia br. każdy, kto nie posiada ważnego biletu na przejazd, będzie musiał wejść do pociągu pierwszymi drzwiami, licząc od jego czoła w kierunku jazdy i zgłosić się do załogi w celu kupna lub legalizacji biletu. Pasażerowie, którzy nie kupią biletu na stacji kolejowej, na której znajduje się czynna kasa biletowa, muszą liczyć się z opłatą dodatkową przy wypisywaniu biletu w pociągu w wysokości 8 zł. 

Osoby, które nie udadzą się do wyznaczonej strefy w pociągu, będą uważane za podróżnych bez ważnego biletu. Zwolnionymi z obowiązku zgłaszania braku biletu są osoby niepełnosprawne i o ograniczonej sprawności ruchowej, a także osoby, które posiadają bilet z niższym wymiarem ulgi niż im przysługuje. Odprawa tych osób dokonywana jest w trakcie kontroli, bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu. 

Opłata za przejazd bez ważnego biletu pociągami Przewozów Regionalnych wynosi 150 zł, za przejazd bez dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu 120 zł, a za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy lub zwierząt - 60 zł. W przypadku, gdy pasażer ureguluje opłatę za przejazd bez ważnego biletu lub dokumentu poświadczającego uprawniania do ulg od razu, w trakcie kontroli biletowej, opłata wyniesie jedynie 50 zł, a w przypadku naruszenia przepisów o przewozie rzeczy lub zwierząt - 15 zł. Podróżny, który ureguluje należności najpóźniej do 7 dni, również zapłaci mniej - 100 zł w przypadku braku biletu lub dokumentu uprawniającego do ulgi i 24 zł w przypadku naruszenia przepisów o przewozie rzeczy lub zwierząt.

Od 1 sierpnia Przewozy Regionalne wprowadzają również modyfikację oferty promocyjnej "Połączenie w Dobrej Cenie". Na terenie województwa podlaskiego oferta będzie nadal obowiązywać na sześciu trasach: z Białegostoku do Czarnej Białostockiej, Sokółki, Kuźnicy Białostockiej, Bielska Podlaskiego, Moniek i Łap. Zmienią się ceny biletów na dwóch trasach: Białystok - Sokółka i Białystok - Kuźnica Białostocka.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1460 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39