Przy granicy polsko-białoruskiej sytuacja jest napięta. Ucierpiało dwóch żołnierzy

2024.06.03 09:52, Aktualizacja: 2024.06.03 18:10
W ciągu kilku ostatnich dni w Podlaskim Oddziale Granicznym zanotowano ponad 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ponowiły się również ataki na polskich funkcjonariuszy i zatrzymano kolejnych kurierów.
Przy granicy polsko-białoruskiej sytuacja jest napięta. Ucierpiało dwóch żołnierzy
Fot: Podlaski Oddział Straży Granicznej

AKTUALIZACJA

Według najnowszych danych Straży Granicznej, w piątek (31 maja) zanotowano prawie 260 prób nielegalnego przekroczenia białorusko-polskiej granicy, w sobotę (1 czerwca) – również prawie 260 prób, w niedzielę (2 czerwca) – 150.

Jak poinformował Podlaski Oddział Straży Granicznej, minione dni nie należały do spokojnych. Straż Graniczna odnotowała łącznie 152 zdarzenia związane z nielegalną migracją. Doszło także do 155 prób sforsowania zabezpieczeń granicznych. Jak podaje podlaski oddział straży, agresywni cudzoziemcy znajdujący się za techniczną barierą kilkukrotnie zaatakowali polskie służby. W wyniku tych zachowań ucierpiało dwóch żołnierzy, których przewieziono do szpitala.

W komunikacie straży czytamy, że nielegalne próby przekroczenia granicy miały miejsce w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Narewce, Michałowie i Czeremsze.

SG i policja zatrzymali tzw. kurierów

We czwartek (30 maja) zatrzymano również czterech kurierów, którzy przewozili łącznie 19 cudzoziemców. W jednym z przypadków, zatrzymany w okolicy Hajnówki, obywatel Polski w osobowym volkswagenie przewoził 9 migrantów. Trzykrotnie w ciągu minionych dni Straż Graniczna udzieliła też pomocy cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej. 4 osoby zostały przewiezione do szpitala.

W niedzielę (2 czerwca) policjanci zatrzymali 4 kurierów, którzy chcieli przewieźć 14 osób nielegalnie przebywających w Polsce. Żadna z osób nie potrzebowała pomocy lekarskiej. Wszyscy zostali przekazani funkcjonariuszom SG.

Od początku bieżącego roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej do Polski usiłowały przedostać się osoby pochodzące z 35 krajów. Podlaska policja (od początku roku) zatrzymała łącznie 94 kurierów oraz 446 osób nielegalnie przebywających na terytorium RP. Tylko w maju 2024 roku, na terenie Podlasia doszło już do ponad 6500 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy.

Nowe doniesienia w sprawie rannego żołnierza

Przypomnijmy, że do ataku na wojskowego doszło ok. godz. 4.30 we wtorek (28 maja), na polsko-białoruskiej granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Żołnierza zraniono podczas próby siłowego przekroczenia granicy przez grupę ok. 50 cudzoziemców. Rzucali oni gałęziami, konarami drzew i kamieniami w stronę polskich patroli.

- W czasie realizacji zadań, wykonywania patrolu wzdłuż granicy, żołnierz został pchnięty nożem przez migranta, który znajdował się po stronie białoruskiej - relacjonowała Wirtualnej Polsce mjr Kościńska. Dodała, że napastnik przełożył rękę przez szczeliny między przęsłami stalowej zapory i w ten sposób zadał cios w okolice żeber.

W wydanym we wtorek komunikacie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych podało, że ranny jest żołnierzem służącym na granicy w ramach WZZ Podlasie. Jego jednostką jest 18. Dywizja Zmechanizowana. Żołnierze pełnią służbę na granicy z Białorusią razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej.

- Stan żołnierza ranionego na granicy przez migranta jest ciężki, nadal przebywa w szpitalu w Hajnówce - mówiła Wirtualnej Polsce mjr Magdalena Kościńska, rzeczniczka 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Mjr Kościńska przekazała, nie ma również decyzji o przetransportowaniu rannego żołnierza do innej placówki.

- Na chwilę obecną żołnierz zostaje w szpitalu w Hajnówce. Jest brany pod uwagę wariant przewiezienia go do innej placówki, ale czekamy, jaka będzie decyzja lekarzy. Oni się ciągle konsultują i będą wydawać rekomendacje w tej sprawie - przekazała portalowi WP mjr Kościńska.

Według wcześniejszych słów wiceszefa MON Cezarego Tomczyka lekarze walczyli o życie mundurowego. W związku z ciężkim stanem zdrowia rannego żołnierza, zorganizowano akcję krwiodawstwa.

- Można oddać krew w każdym punkcie w Polsce na hasło "18. Dywizja Zmechanizowana granica". Zachęcamy każdego do wsparcia - mówiła WP mjr Kościńska. W woj. podlaskim, w najbliższych dniach krew będzie można oddać w Czeremsze, Hajnówce i Zabłudowie.

- 5 czerwca, 8:00 - 11:30 - Placówka Straży Granicznej - Czeremcha,
- 7 czerwca, 7:20 - 11:45 - Terenowy Oddział Krwiodawstwa - Hajnówka,
- 9 czerwca, 10:00 - 14:00 - Przy kościele - Zabłudów.

Wojsko Polskie wspiera rannego kolegę

Na stronie internetowej Wojska Polskiego możemy znaleźć specjalny komunikat wydany w związku z zaistniałą w zeszłym tygodniu sytuacją. Koledzy "po fachu" wyrażają w nim braterskie wsparcie i życzą mundurowemu szybkiego powrotu do zdrowia (pisownia oryginalna):

Każdego dnia blisko 6 tysięcy żołnierzy przez 24h/dobę strzeże naszego kraju pomimo niebezpieczeństw i zagrożeń jakie na nich czyhają. Ryzyko jest wkalkulowane w naszą służbę, mamy jego świadomość, na to się godziliśmy i to Ojczyźnie przysięgaliśmy...

"Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić"

Naszemu koledze, który w brutalny sposób został ugodzony nożem, w trakcie obrony naszej granicy, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Trzymamy za Ciebie kciuki Bracie!

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1095 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39