Przy szpitalu wojewódzkim powstaną 3 nowe budynki

2014.05.20 00:00
W sumie ponad 25,6 mln zł trafi do szpitala wojewódzkiego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Pieniądze umożliwią realizację drugiego etapu przebudowy szpitala, trwającej od kilku lat.
Przy szpitalu wojewódzkim powstaną 3 nowe budynki
Fot: Jerzy Trojanowski
Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego

Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego przyznał trzy dotacje szpitalowi wojewódzkiemu im. Jędrzeja Śniadeckiego. W sumie wyniosą ponad 25,6 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa.

Duża rozbudowa "Śniadecji"

Pierwsza dotacja – w wysokości 10,4 mln zł – wykorzystana zostanie na przebudowę i rozbudowę trzech budynków w pobliżu bloku operacyjnego, oddanego do użytku w zeszłym roku. Znajdą się w nich oddziały zabiegowe. Ponadto rozpoczęta zostanie przebudowa jednego piętra w kolejnym budynku na potrzeby intensywnej opieki medycznej oraz nadbudowa dwóch pięter na potrzeby laryngologii i okulistyki. Do tego dochodzi dobudowa windy zewnętrznej do jednego z budynków. Całkowity koszt tych inwestycji wyniesie ponad 62 mln zł i jest rozłożony na kilka lat.

Druga dotacja – w wysokości ponad 12,6 mln zł – związana jest z konieczną przebudową i rozbudową kolejnych budynków przy ul. Skłodowskiej-Curie 26, do których zostaną przeniesione oddziały ginekologiczno–położnicze oraz neonatologii z ul. Warszawskiej. Całkowity koszt tych inwestycji wyniesie ponad 45 mln zł.

Trzecia dotacja – w wysokości ponad 2,5 mln zł – posłuży na opracowanie dokumentacji przebudowy i rozbudowy kolejnych budynków po obu stronach ul. Skłodowskiej–Curie, m.in. dla potrzeb oddziału ratunkowego.

Eurodotacje dla szpitali w regionie

Na wtorkowym posiedzeniu zarządu województwa zapadły także decyzje o dofinansowaniu dwóch innych inwestycji szpitalnych. Dotacje będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tej pory ich projekty znajdowały się na liście rezerwowej, teraz zostały przesunięte na listę podstawową projektów kluczowych.

Na decyzji Zarządu skorzysta szpital powiatowy w Zambrowie, który chce wybudować blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Całkowity koszt inwestycji to ponad 12 mln zł. Drugi projekt zrealizuje szpital powiatowy w Siemiatyczach, który zamierza utworzyć oddział intensywnej terapii za prawie 2 mln zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
214 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39