Przy ul. Plażowej powstanie nowa jednostka straży pożarnej

2022.10.28 16:11
W piątek (28.10) rozpoczęła się budowa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Plażowej w Białymstoku.
Przy ul. Plażowej powstanie nowa jednostka straży pożarnej
Fot: UM Białystok

Inwestycja Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku została zainicjowana we wrześniu, kiedy komendant miejski PSP w Białymstoku bryg. Wojciech Łapiński podpisał umowę z wykonawcą - firmą MIKABO.

- Wcześniej straż zwróciła się do prezydenta Białegostoku o pozyskanie z zasobów miasta działki pod budowę nowej siedziby posterunku. W 2017 roku prezydent, działający jako starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, ustanowił trwały zarząd na rzecz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku w odniesieniu do nieruchomości (należącej już wówczas do Skarbu Państwa) przy ulicy Plażowej - poinformowała Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Przedsięwzięcie na osiedlu Skorupy ma zostać zrealizowane do 2025 r. Nowopowstała jednostka poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Białegostoku i zapewni optymalne rozmieszczenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych, które gwarantuje najkrótszy czas interwencji.

- To bardzo ważne, że w tym rejonie Białegostoku powstaje jednostka straży pożarnej, zwiększy to bezpieczeństwo pożarowe białostoczan. Nowoczesna jednostka to jednocześnie też lepsze warunki pracy strażaków, to jest również ważne – powiedział zastępca prezydenta Adam Musiuk. – Chcę podkreślić, że teren, na którym rozpoczęto budowę, pierwotnie należał do Miasta Białystok, a cały proces lokalizacji w tym miejscu rozpoczął się od uchwały Rady Miasta.

Nowy budynek będzie miał częściowo dwie, a częściowo jedną kondygnację. Będzie niepodpiwniczony. Konstrukcja będzie murowana, ze stropami żelbetowymi, z płaskimi dachami oraz stolarką okienną PCV. Teren wokół nowej jednostki zostanie zagospodarowany. Powstanie też mur oporowy w celu zabezpieczenia sąsiednich działek. Inwestycja będzie miała blisko 1,6 tys. m2 powierzchni użytkowej, garaż na osiem aut i 19 miejsc postojowych.

Pierwszy etap prac ma kosztować ok. 2,9 mln zł. Środki na inwestycję pochodzą z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025". Kolejne etapy tej inwestycji będą uzależnione od posiadanych środków finansowych. Planowany okres realizacji przedsięwzięcia to lata 2022-2025.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
Apteka Anika
Apteka Anikaul. Sybiraków 4 lok. U5
15-204 Białystok
www.anika24.pl

Więcej informacji
1471 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39