Przyducha w Supraślu. Napowietrzanie wody daje efekty

2021.07.16 09:40
Już od prawie tygodnia plaża miejska w Supraślu jest nieczynna, a kąpiel w rzece zakazana. Po wielu dniach nawadniania i napowietrzania, sytuacja lekko się poprawiła.
Przyducha w Supraślu. Napowietrzanie wody daje efekty
Fot: Bartłomiej Hryckiewicz / OSP Supraśl

Zakaz kąpieli w Supraślu

Od soboty (10.07) na Plaży Miejskiej w Supraślu został wprowadzony do odwołania zakaz kąpieli. Powodem jest tzw. przyducha, czyli stan wysycenia tlenu.

Strażacy z OSP Supraśl od kilku dni cały czas pracują m.in. na plaży miejskiej. Ich działania polegają na napowietrzaniu wody za pomocą działek wodnych, motopomp pływających i szlamowych. Zobacz także: Trwa dotlenianie rzeki Supraśl. Czy przyducha ma wpływ na jakość wody w kranach?

- Zgodnie z badaniami, zawartość tlenu w wodzie dostarczanej do kąpieliska, tj. wpływającej do zbiornika Zajma, wynosi zaledwie 2,24mg/L, co daje wysycenie wody tlenem na poziomie 29,1%. Jednakże już próbki pobrane bezpośrednio z kąpieliska wskazują na zwartość tlenu na poziomie 5,49mg/L, gdzie wartość minimalna określona została na 7,00mg/L - przekazuje supraski magistrat.

Oznacza to, że akcje nawadniania i napowietrzania wody przynoszą pierwsze efekty. Powoli wzrasta poziom tlenu w wodzie, a tym samym zwiększają się szansę na przeżycie ryb pozostających w zbiorniku Zajma. Sytuacja nie jest jeszcze unormowana, jednakże widać pozytywną tendencję. Ponadto wstępne badania wskazują, że przyczyną obecnej sytuacji są wyłącznie czynniki naturalne - nie doszło do skażenia chemicznego, jak na początku przypuszczano. Sytuacja na rzece poprawi się dopiero, gdy spadnie temperatura wody.

Akcja profilaktyczna w Choroszczy

Podobne działania, mające na celu napowietrzanie wody oraz usuwanie śniętych ryb z jej powierzchni prowadzono również na innych odcinkach rzeki Supraśl – m.in. w Nowodworcach, Wasilkowie, Jurowcach i Leńcach.

Ponadto od czwartku (15.07) gmina Choroszcz wspólnie z OSP Choroszcz, prewencyjnie dotleniają wodę na łowisku na "Kominowym Bajorze".

- W ten sposób chcemy zapobiec zjawisku "przyduchy" powodującemu wymieranie ryb, tak dotkliwie w ostatnich gorących dniach, trawiącemu miejskie akweny w naszym regionie - informuje Urząd Miejski w Choroszczy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1353 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39