Przysięga wojskowa w Białymstoku. Były przemówienia i odznaczenia

2017.12.16 16:51
1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej ma nowych członków. 250 ochotników złożyło przysięgę wojskową na Rynku Kościuszki.
Przysięga wojskowa w Białymstoku. Były przemówienia i odznaczenia
Fot: Dorota Mariańska

"Patriotyzm to nie tylko słowa, ale również obowiązki i czyny"

W sobotę (16.12) 250 osób złożyło przysięgę wojskową na sztandar i wstąpiło do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Uczestniczyli w niej weterani oraz lokalni i krajowi politycy. Przede wszystkim jednak nie zabrakło rodzin ochotników i zainteresowanych wydarzeniem białostoczan.

- Jesteśmy dumni, że możemy żyć w wolnym kraju, którego wspaniała historia, choć okupiona krwią przodków, wręcz nakazuje nam wziąć we własne ręce odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Patriotyzm to nie tylko słowa, ale również obowiązki i czyny. Nasza decyzja o wstąpieniu do obrony terytorialnej nie była przypadkowa. Jesteśmy w różnym wieku i wykonujemy różne zawody. Są wśród nas żony, matki, mężowie i ojcowie. Wiele nas różni, jednak łączy nas jedno – miłość do ojczyzny i gotowość do obrony jej granic – podkreślał szeregowy Dawid Gromadzki, który właśnie wstąpił do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Natomiast do osób, które dołączyły do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zwrócił się wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk:
- To nie jest tylko wzruszający moment. To zobowiązanie, które wypływa z roty przysięgi będzie nas wszystkich, którzy ją składali, obowiązywało do końca życia. Bądźcie dumni zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego, bo w tym mundurze zawiera się cała historia oręża polskiego.

J. Zieliński: wojsko rozwija się

Krótkie przemówienie wygłosił również sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński:
- Nasza 1. Podlaska Brygada rozwija się – obserwuję to – bardzo dobrze. Jest dużo chętnych do Wojsk Obrony Terytorialnej. Rozwija się ten piaty rodzaj sił zbrojnych, ale także – jak wszyscy dobrze wiemy – wzmacniana jest w ogóle polska armia: wojska operacyjne, lądowe, lotnictwo, marynarka wojenna, wojska specjalne. One otrzymują nowoczesny sprzęt, są modernizowane, także rozwijane kadrowo. Jest otucha po czasie, kiedy zaniedbywano polskie bezpieczeństwo, kiedy błędne koncepcje wojskowe, a jeszcze bardziej błędne koncepcje polityczne, powodowały, że rozszerzał się bardzo szkodliwy pacyfizm, który prowadził w ramach poprawności politycznej do tego, że Polska stawała się krajem coraz mniej mogącym liczyć na swoje siły obronne.

Poza tym - w trakcie uroczystości - szeregowym, którzy byli szczególnie zaangażowani podczas kursu wręczono wyróżnienia. Były także medale pamiątkowe dla dwóch osób w tym dla wnuczki gen. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" – patrona 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zaś sześciu osobom (cywilom) przyznano brązowe medale za zasługi dla obronności kraju. Są to odznaczenia za pracę i działalność przyczyniającą się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. To także wyrazy uznania "dla rodziców, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy".

Była to ostatnia w tym roku przysięga w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

761 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39