Przyszło upragnione lato. Jak świętować Noc Kupały?

2018.06.21 12:34
21 czerwca - to początek astronomicznego lata. Ulubiona pora roku wielu Polaków zaczyna się w momencie tak zwanego przesilenia letniego i trwa do równonocy jesiennej, czyli do 23 września.
Przyszło upragnione lato. Jak świętować Noc Kupały?
Fot: pixabay.com

Już jest. W końcu przyszło długo wyczekiwane przez wielu lato. Choć iście letnimi temperaturami możemy cieszyć się już od kilku tygodni, to dopiero dziś (21.06) oficjalnie możemy mówić, że rozpoczęła się ta wakacyjna pora roku.

Letnie przesilenie i najdłuższy dzień w roku

16 godzin i 57 minut - tyle potrwa dzisiejszy, czyli najdłuższy dzień w ciągu całego roku. 21 czerwca o godz. 10:07 słońce przemieściło się w znak raka, co oznacza rozpoczęcie astronomicznego lata.

Letnie przesilenie wiąże się z licznymi tradycjami, z których zdecydowanie najpopularniejsza to Noc Kupały, nazywana też Nocą Świętojańską.

W wielu podlaskich miejscowościach przy tej okazji odbywają się imprezy plenerowe. Zobacz: Noc Świętojańska w Goniądzu, Kupalnoczka 2018 - Załuki, "Hej Sobótka" w Uhowie, Noc Świętojańska nad Nettą).

W Polsce Noc Kupały obchodzona jest w wigilię św. Jana (w nocy z 23 na 24 czerwca).

Jednak nie należy mylić lata astronomicznego z latem kalendarzowym, którego początek zawsze przypada na 22 czerwca i jest niezależny od położenia słońca względem ziemi. Te astronomiczne lato potrwa 92 dni.

Letni okres to też czas wzmożonej turystyki. Wakacje w polskich szkołach rozpoczynają się w tym roku 22 czerwca.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1711 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39