Przytną lipy przy Lipowej

2022.09.23 17:31
Lipy rosnące wzdłuż ul. Lipowej przejdą ogrodniczy remont - będą miały formowaną i prześwietlaną koronę. Ma to zapewnić drzewom dalszy zdrowy rozwój.
Przytną lipy przy Lipowej
Fot: UM Białystok

97 lip drobnolistnych "Greenspire" zostało posadzonych podczas przebudowy ul. Lipowej w 2011 i 2012 r.

- Przy sadzeniu drzew zastosowano nowoczesny system antykompresyjny zapobiegający zagęszczaniu gruntu i zapewniający optymalne warunki do rozwoju systemu korzeniowego drzew. Zastosowano też moduły kierunkujące korzenie, zabezpieczając w ten sposób okoliczne budynki, nawierzchnie brukowe, a także infrastrukturę techniczną przed szkodliwym działaniem rozrastających się korzeni - przypomina Eliza Bilewicz-Roszkowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Oprócz tego, dzięki zastosowanemu systemowi automatycznego nawadniania lipy w okresie wegetacyjnym są systematycznie podlewane. Teraz - pierwszy raz od momentu posadzenia lip specjaliści wykonają cięcia pielęgnacyjne. Prace wzdłuż ul. Lipowej będą prowadzone sukcesywnie, w zależności od warunków atmosferycznych i potrwają ok. 3 tygodni.

Lipa drobnolistna "Greenspire" jest drzewem o średniej wielkości, o szybkim tempie wzrostu, regularnej, szerokoowalnej koronie z wyraźnym, prostym przewodnikiem. Drzewo osiąga 15-20 metrów wysokości i 10-12 metrów szerokości. Jej ciemnozielone, błyszczące liście jesienią przebarwiają się na żółto. Odmiana jest w pełni mrozoodporna, toleruje niekorzystne warunki miejskie, takie jak susza glebowa i zanieczyszczenie powietrza. Jak większość lip doskonale znosi cięcie, strzyżenie lub formowanie. To przede wszystkim doskonałe drzewo alejowe polecane do obsadzania ulic, placów i parków - opisuje gatunek Związek Szkółkarzy Polskich.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1134 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39