Ptasia grypa w Podlaskiem. Kolejne dwa zakażenia

2021.03.05 12:30
Potwierdzono przypadki wirusa ptasiej grypy u kolejnych łabędzi. W związku z tym służby wydały zalecenia. Proszą też o informacje o każdym padłym ptaku.
Ptasia grypa w Podlaskiem. Kolejne dwa zakażenia
Fot: pixabay.com

W powiecie augustowskim, u dwojga łabędzi, potwierdzono przypadki grypy ptaków H5N8. A ponieważ jest to wysoce zjadliwa grypa, służby proszą mieszkańców regionu o reakcję.

Jeżeli ktoś znajdzie padłe ptaki, należy poinformować:
- Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku, e-mail: czk@bialystok.uw.gov.pl, tel.: 85 743 95 35;
- Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku, e-mail: mczk@um.bialystok.pl, tel.: 85 743 6148, 85 743 61 49;
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białymstoku, e-mil: bialystok.miw@wetgiw.gov.pl, tel.: 85 651 67 46, 85 652 26 35.

Co ważne, póki co nie odnotowano przypadków zakażeń wirusem grypy ptaków H5N8 u ludzi. Zarówno w regionie, jak i w całym kraju.

Jednak ze względu na to, że na świecie znane są pojedyncze przypadki złamania bariery gatunkowej i przeniesienia wirusa ptasiej grypy na człowieka, należy zachować zasady bezpieczeństwa. Chodzi o unikanie kontaktów z drobiem i dzikim ptactwem oraz przedmiotami, na których występują ślady ptasich odchodów. Nie należy też karmić dzikich ptaków. A jeżeli ktoś zauważy padłego ptaka, nie powinien zbliżać się do niego, a tym bardziej dotykać go.

Poza tym po każdym kontakcie z drobiem i jajami lub dzikim ptactwem należy umyć ręce wodą z mydłem lub użyć płynu do dezynfekcji na bazie alkoholu. Trzeba też myć dokładnie wodą z detergentem wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (zamrażanie nie niszczy wirusa ptasiej grypy). Drób i jaja mogą być spożywane wyłącznie po obróbce termicznej.

W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego i poinformować go o kontakcie (jeśli wystąpił) z drobiem lub dzikim ptactwem.

Zobacz też: Ptasia grypa w regionie. Potwierdzono ją u martwego łabędzia.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1263 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39