Punkty karne. Gdzie je sprawdzić i jak bezpiecznie zredukować?

2013.09.12 00:00
Utrata prawa jazdy nie jest niczym przyjemnym. Jak można legalnie zmniejszyć liczbę punktów karnych i gdzie dowiedzieć się, jaki właściwie jest "stan naszego konta"?
Punkty karne. Gdzie je sprawdzić i jak bezpiecznie zredukować?
Fot: Crenadi

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, ile dokładnie punktów karnych znajduje się na jego koncie. Gdzie można się upewnić, ile punktów dzieli nas od limitu? Ewidencję punktów karnych prowadzą Komendy Wojewódzkie Policji.

- Informacji o punktach karnych udzieli kierowcy Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej właściwej dla miejsca zamieszkania - informuje Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

Można także udać się do Komendy Miejskiej lub Powiatowej, albo komisariatu policji, który posiada odpowiednie możliwości techniczne.
Informacje otrzymuje się w formie ustnej lub pisemnej, po okazaniu dowodu osobistego i prawa jazdy. Zaświadczenie pisemne, zazwyczaj potrzebne zawodowym kierowcom, wiąże się z opłatą skarbową – 17zł.

Punktów karnych można się bezpiecznie pozbyć

Jeśli kierowca zbierze 24 pkt., traci prawo jazdy. Limit jest niższy dla tych, którzy posiadają dokument krócej niż rok – jest to 20 punktów. Punkty karne anulowane są dopiero po roku. Jeżeli kierowca zbliża się do limitu, może raz na pół roku wybrać się na specjalne szkolenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Takie szkolenie kosztuje ok. 300 zł i kasuje 6 pkt karnych.

Niektórzy, chcąc zredukować liczbę punktów karnych, uciekają się do nielegalnej metody, jaką jest handel nimi w internecie. Trzeba się liczyć z tym, że handel punktami karnymi pociąga za sobą konsekwencje prawne. Zarówno osoba, która bierze na siebie winę, jak i ta, która punkty sprzedaje, dopuszcza się poświadczenia nieprawdy. Za taki czyn grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1259 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39