Radni sejmiku podlaskiego. Kim są i czym się zajmują?

2018.10.25 08:40
Sejmik województwa podlaskiego czeka porządne przemeblowanie. Mniej więcej połowa radnych to nowe osoby, w większości należące do PiS. Niektóre z nich mają bogatą przeszłość, o innych zaś nie można dużo powiedzieć.
Radni sejmiku podlaskiego. Kim są i czym się zajmują?
Fot: Wojciech Oksztol/Wrota Podlasia

Zaprawieni w bojach

Justyna Żalek (PiS) to żona posła Jacka Żalka. Ma 43 lata i pracuje w firmie farmaceutycznej Janseen-Cilag Polska Sp. z o.o. jako specjalistka ds. obszaru terapeutycznego.

Bogusław Dębski (PiS) jest prezesem zarządu Szpitala Powiatowego w Zambrowie. Ma 65 lat.

Karol Pilecki (PO), radny wojewódzki mijającej kadencji. Jest radcą prawnym, prowadzi kancelarię.

Anna Naszkiewicz (PO) ma 38 lat i pochodzi z Suwałk. Dotychczasowa wicemarszałek woj. podlaskiego.

Waldemar Kwaterski (PO) jest szefem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach. Ma 55 lat.

Cezary Cieślukowski (PSL), 56-latek, radny wojewódzki mijającej kadencji, przewodniczący stowarzyszeń Euroregion Niemen i Lokalna Grupa Rybacka "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie". Kiedyś związany z Platformą Obywatelską. Były wojewoda suwalski.

Bogdan Dyjuk (PSL), ma 58 lat. Przez ostatnie kilka lat zasiadał w zarządzie woj. podlaskiego. Pochodzi z Augustowa. Podobnie jak Cezary Cieślukowski, w przeszłości był w PO.

Marek Olbryś (PiS), 60-latek. W mijającej kadencji wiceprzewodniczący sejmiku woj. podlaskiego. Teraz ma szansę zostać marszałkiem. Dyrektor Wiejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży.

Marek Komorowski (PiS) zawodowo pełnił m.in. funkcję dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Łomży (1990-1998) oraz starosty zambrowskiego (1998-2002). Ma 59 lat i prowadzi kancelarię radcowską obsługującą samorządy.

Jacek Piorunek (PO), przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego mijającej kadencji. Pracuje jako doradca burmistrza w urzędzie miasta w Rajgrodzie.

Stefan Krajewski (PSL), 37 lat, w trakcie kadencji, która niedługo się zakończy, członek zarządu województwa podlaskiego. Jest prezesem lokalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Łukasz Siekierko (PiS) ma 30 lat, pochodzi z Wysokiego Mazowieckiego.

Maciej Żywno (PO), 42 lata, dotychczas wicemarszałek woj. podlaskiego. Były wojewoda podlaski. W 2015 r. bez powodzenia kandydował do Senatu.

Jerzy Leszczyński (PSL) ma 57 lat. Od 2015 r. pełnił funkcję marszałka woj. podlaskiego. Pochodzi z Ciechanowca. W wyborach parlamentarnych w 2011 i 2015 r. bez sukcesu ubiegał się o mandat poselski.

Mikołaj Janowski (PSL), 56 lat, w latach 2008-2016 był kierownikiem Biura Powiatowego ARMiR w Hajnówce.

Nowicjusze

Sławomir Nazaruk (Forum Mniejszości Podlasia – PO), wcześniej był białostockim radnym. Pracuje w PKP PLK S.A. Od 1981 r. działacz Bractw Cerkiewnych, obecnie przewodniczący Bractwa Cerkiewnego Trzech Świętych Hierarchów. Jest członkiem honorowym Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Zbigniew Nikitorowicz (PO), dotychczas zastępca włodarza Białegostoku, szef miejskich struktur PO. Ma 51 lat.

Anna Augustyn (Komitet Tadeusza Truskolaskiego), do tej pory szefowa klubu Tadeusza Truskolaskiego w białostockiej radzie miejskiej, ma 45 lat. Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku. Ekspert z zakresu rozwoju lokalnego i marketingu miejsc.

Artur Kosicki (PiS), prawnik, specjalista od inwestycji budowlanych i prawa budowlanego oraz administracyjnego. Były tancerz formacji Fair Play Crew, doradca Krzysztofa Jurgiela, szef białostockich struktur PiS. Mówi się, że może zostać marszałkiem.

Romuald Łanczkowski (PiS), doradca marszałka Senatu. Ma 63 lata i pochodzi z Suwałk.

Paweł Wnukowski (PiS), 26 lat, jest z Lipska, prawnik.

Jadwiga Zabielska (PiS) ma 61 lat. Pochodzi z Moniek, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku.

Wiesława Burnos (PiS), 59 lat, właścicielka 12-hektarowego gospodarstwa rolnego o profilu ekologicznym, położonego we wsi Moczalnia Stara. Jest także dyrektorem wydziału ochrony środowiska i architektury w urzędzie miejskim w Sokółce.

Adam Sekściński (PiS), 36 lat, pochodzi z Kolna, od 2016 r. prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. To również Przewodniczący Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Zabezpieczenia Społecznego (ISSA). Wcześniej zaś był m.in. wicestarostą kolneńskim.

Wanda Mieczkowska (PiS), 67 lat. Jest z Grajewa.

Stanisław Derehajło (PiS), 46 lat, pochodzi z Kolonii Boćki, były wójt Bociek, doradca Jarosława Gowina.

Sebastian Łukaszewicz (PiS), 27 lat, pracował w biurze poselskim Krzysztofa Jurgiela, sekretarz podlaskich struktur PiS.

Marek Malinowski (PiS), 44 lata, pochodzi z Niewodnicy Kościelnej.

Aleksandra Szczudło (PiS), 35 lat, jest z Ciechanowca.

Igor Łukaszuk (PO), 39 lat, do tej pory przewodniczący rady miejskiej w Bielsku Podlaskim.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1511 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39