Radni zaczynają pracę w 2020 roku. Dopuszczą do zwolnienia kolegi z rady?

2020.01.15 07:25
Rada Miasta Białystok spotka się na pierwszej sesji po Nowym Roku. Na początek radni będą musieli zdecydować, czy można z pracy zwolnić jednego z nich.
Radni zaczynają pracę w 2020 roku. Dopuszczą do zwolnienia kolegi z rady?
Fot: MN

Dopuszczą do zwolnienia?

Podczas pierwszej sesji rady miasta w 2020 roku radni zdecydują o tym, czy dyrektor WORD w Białymstoku będzie mógł zwolnić Macieja Biernackiego – radnego, który jest zatrudniony w placówce.

Przypomnijmy, że Maciej Biernacki już raz został zwolniony na początku lutego 2019 roku. Pełnił wówczas funkcję zastępcy dyrektora białostockiego WORD. O usunięciu go ze stanowiska zdecydował nowy dyrektor ośrodka Przemysław Sarosiek. Zrobił to jednak niezgodnie z procedurami, ponieważ nie spytał wcześniej o zgodę rady miasta. Po 10 miesiącach sąd pracy nakazał przywrócenie radnego do pełnienia obowiązków i wypłacenie mu zaległej pensji.

Dyrektor WORD nie odwoływał się od wyroku, ale znów rozpoczął procedurę zwalniania Biernackiego, tylko tym razem zgodnie ze sztuką. Teoretycznie mająca większość w radzie miasta Koalicja Obywatelska to były klub radnego, ale... no właśnie, były. Od momentu odejścia Macieja Biernackiego z Platformy Obywatelskiej można mówić raczej o chłodnych stosunkach między nim a przedstawicielami KO. Niewykluczone, że przychylą się oni do wniosku dyrektora WORD.

Starsi i samotni będą chronieni

Drugi ważny temat, który poruszą radni, to sprawa przyjęcia programu osłonowego dla mieszkańców Białegostoku z tytułu opłat za odbiór segregowanych odpadów komunalnych. Radni pod koniec roku uchwalili podwyżkę stawek. Jej przeciwnicy przede wszystkim podkreślali, że cierpią na tym osoby starsze i samotne. Wszystko ze względu na sposób obliczania stawek metodą "od metra", czyli ze względu na metraż nieruchomości. Często bowiem bywa tak, że jedna osoba, która nie generuje wielu odpadów, mieszka w dużym mieszkaniu i płaci nieproporcjonalnie dużo.

Do zniżek, wedle projektu uchwały, będą upoważnione właśnie osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, samotnie zamieszkują w lokalu mieszkalnym przekraczającym powierzchnię 40 m2, do którego posiadają tytuł prawny, dysponują dochodem nieprzekraczającym 270% kryterium dochodowego, nie korzystają z innych form pomocy uwzględniających zmniejszenie wydatków za odbiór odpadów komunalnych.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1799 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39