Radny PiS chce, by prezydent pomógł bezdomnym. "Z taką determinacją, jak imigrantom"

2021.09.07 14:40
Radny zwrócił się z prośbą do prezydenta Białegostoku o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do pomocy osobom bezdomnym. Chce, by w mieście było więcej miejsc noclegowych.
Radny PiS chce, by prezydent pomógł bezdomnym. "Z taką determinacją, jak imigrantom"
Fot: Pixabay

Henryk Dębowski, radny miejski z klubu Prawa i Sprawiedliwości na ręce prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego złożył interpelację, w której domaga się działań zmierzających do rozwiązania problemu bezdomności w mieście.

"Problem został zgłoszony przez mieszkańców ulicy Sienkiewicza, którzy skarżą się na spożywanie alkoholu przez osoby bezdomne, w miejscach publicznych, m.in. przy pawilonie zlokalizowanym przy ul. Sienkiewicza 81/3. Niestety interwencje służb porządkowych nie przynoszą oczekiwanych długookresowych rezultatów i po pewnym czasie problem wraca" - pisze radny w swojej interpelacji.

Jak tłumaczy przyczyną tego jest fakt, że istniejące w Białymstoku noclegownie są przepełnione i nie mają możliwości przyjęcia nowych osób.

"Dlatego osoby bezdomne po pobycie na skutek interwencji, np. w izbie wytrzeźwień, nie mając dokąd pójść, wracają do spożywania alkoholu w miejscach publicznych" - kontynuuje Dębowski.

Jego zdaniem, w Białymstoku powinno być znacznie więcej miejsc noclegowych, dzięki którym bezdomni mieliby dach nad głową. Jednak warto także podkreślić, że noclegownie dla bezdomnych nie przyjmują osób pod wpływem alkoholu, w związku z czym takie osoby nie są do nich wpuszczane.

"Liczę, że Pan Prezydent potraktuję sprawę poważnie, bez przerzucania odpowiedzialności na inne instytucje i zechce rozwiązać problem bezdomności przynajmniej z taką samą determinacją, jak chęć niesienia pomocy imigrantom wyrażoną w stanowisku Unii Metropolii Polskich (UMP)" - dodaje radny.

Mowa o stanowisku z 23 sierpnia: "W ostatnim czasie wszyscy mierzymy się z nagłą i niebezpieczną sytuacją, w której znaleźli się obywatele Afganistanu zmuszeni do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Jak dotychczas, my - prezydenci miast UMP deklarujemy gotowość wsparcia w tym trudnym dla nich czasie" - czytamy w stanowisku.

Dębowski namawia także prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, by temat bezdomności w Polsce oraz temat wszelkich sposobów jej zapobiegania poruszył na forum Unii Metropolii Polskich, której prezesem zarządu jest właśnie prezydent Białegostoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1745 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39