Ranking miast przyjaznych kierowcom. Białystok na samym końcu stawki

2023.08.07 12:31
7. edycja "Rankingu miast przyjaznych kierowcom", opracowanego przez Oponeo i aplikację Yanosik, przyniosła wiele zmian. Niestety nie w kwestii pozycji Białegostoku, gdyż stolica Podlasia po raz drugi z rzędu zamyka stawkę w kategorii miast poniżej 300 tys. mieszkańców.
Ranking miast przyjaznych kierowcom. Białystok na samym końcu stawki
Fot: pixabay

Twórcy zestawienia wzięli pod uwagę 8 kategorii

Wiemy już, jak wygląda najnowszy ranking przedstawiający miasta przyjazne kierowcom. Ponownie główną ideą przyświecającą zestawieniu była zasada fair play. Ranking bazuje bowiem na systemie punktowym, który w sposób możliwie najbardziej rzetelny odzwierciedla rzeczywistość. Tym samym pozwala ocenić sytuację w każdym analizowanym mieście z osobna, ale również zestawiać wyniki. Miejscowości podzielono na dwie kategorie: do i powyżej 300 tys. mieszkańców.

Zakres cech, które powinno mieć miasto przyjazne kierowcom, jest szeroki. Obejmuje takie zagadnienia, jak szybkość poruszania się zmotoryzowanych, liczbę zgłoszonych kolizji czy parkowanie (w tym rozwój sieci Park & Go). Ranking uwzględnia także koszty ponoszone przez kierowców - taryfikatory stref parkowania, wydatki na ubezpieczenia, wymianę opon czy średnie ceny paliw. Zwracana jest również uwaga na rozwiązania mające na celu promowanie ekojazdy, stąd dodatkowe punkty mogło otrzymać miasto z rozwiniętym systemem carsharingowym czy dużą dostępnością stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Białystok znów zawiódł

Województwo śląskie jest regionem o najwyższym stopniu urbanizacji, a po miastach na jego obszarze jeździ się naprawdę dobrze. Potwierdzają to wyniki tegorocznego raportu. Pierwsze miejsce (kategoria poniżej 300 tys. mieszkańców) należy do Sosnowca, gdzie można bezpłatnie parkować, a naładowanie elektrycznego samochodu nie stanowi problemu. Na drugiej pozycji znalazła się Częstochowa, czyli miasto, w którym tanie są ubezpieczenia OC, a podium zamykają Gliwice ze stosunkowo niskimi cenami paliw i płynnym ruchem. Warto dodać, że miastem coraz bardziej przyjaznym kierowcom staje się Toruń, a spore rozczarowanie mogą przeżywać rzeszowianie. W 2022 r. ich miejscowość zajmowała trzecie miejsce, a w 2023 r. spadła na siódme.

Jeżeli chodzi o miasta poniżej 300 tys. mieszkańców, to niestety po raz kolejny stawkę zamyka Białystok, tym razem ex aequo z Gdynią. Duży wpływ na niską notę stolicy Podlasia w tegorocznej edycji rankingu miały wysokie ceny paliw (szczególnie bardzo drogi gaz LPG) oraz słabo rozwinięta sieć stacji do ładowania samochodów elektrycznych. W porównaniu do 2021 r. na drogach Białegostoku zrobiło się za to nieco bezpieczniej. Odnotowano spadek kolizji aż o 7%, co sprawia, że miasto plasuje się w środku stawki. Dużym atutem stolicy Podlasia są również naprawdę niskie opłaty za korzystanie z miejskich parkingów. Niestety to nie wystarczyło, by opuścić ostatnią lokatę, gdyż inni "rywale" po prostu spisali się lepiej. Nasze miasto zdobyło łącznie 36 punktów, natomiast lider klasyfikacji, a więc Sosnowiec, zgarnął tych oczek aż 55.

Wzorem do naśladowania jest Gdańsk

Z kolei wśród największych polskich miejscowości zdecydowanym zwycięzcą w ogólnej klasyfikacji jest Gdańsk, który kolejny rok z rzędu konkurencję pozostawił daleko w tyle. To miasto, które wyróżnia zwłaszcza szeroka sieć stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Tuż za Gdańskiem uplasował się Kraków, gdzie ceny za ubezpieczenie auta są najbardziej przystępne, a podium zamykają ex aequo Szczecin i Bydgoszcz. Największym zaskoczeniem tej edycji rankingu jest mocny spadek Łodzi. Jeszcze w 2022 r. znajdowała się ona na drugim stopniu podium, a dzisiaj zajmuje dopiero miejsce numer sześć.

Ranking miast przyjaznych kierowcom (miasta powyżej 300 tys. mieszkańców)
1. Gdańsk - 50 pkt
2. Kraków - 43 pkt
3. Bydgoszcz - 42 pkt
. Szczecin - 42 pkt
5. Warszawa - 38 pkt
6. Lublin - 37 pkt
. Łódź - 37 pkt
8. Poznań - 34 pkt
. Wrocław - 34 pkt

Ranking miast przyjaznych kierowcom (miasta poniżej 300 tys. mieszkańców)
1. Sosnowiec - 55 pkt
2. Częstochowa - 48 pkt
3. Gliwice - 47 pkt
4. Toruń - 44 pkt
5. Katowice - 43 pkt
. Radom - 43 pkt
7. Kielce - 37 pkt
. Rzeszów - 37 pkt
9. Gdynia - 36 pkt
. Białystok - 36 pkt

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

903 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39