Rano może być ślisko. Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem

2023.02.03 07:33
W stolicy województwa podlaskiego pogoda w piątek raczej nie dopisze - będzie pochmurno, zimno i ślisko. Ale przynajmniej biomet będzie korzystny.
Rano może być ślisko. Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem
Fot: Malwina Witkowska

Pierwszy piątek lutego w Białymstoku zapowiada się na zimny i dość pochmurny - zachmurzenie pokryje w ciągu dnia do 60 proc. powierzchni nieba. Mimo to nie zabraknie także chwil pełnych słońca, które w pełnej okazałości poświeci przez 2 godziny. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 70 proc.

IMGW-PIB wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu. Zostały nim objęte powiaty: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, Łomża, łomżyński, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, Suwałki, wysokomazowiecki, zambrowski.

- Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -5°C do -2°C, przy gruncie lokalnie spadek temperatury do około -6°C. Miejscami temperatura ujemna utrzyma się po zakończeniu ważności ostrzeżenia - przekazał dyżurny synoptyk.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 80 proc. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 9.00.

Wiatr południowo-zachodni powieje ze średnią prędkością 14 km/h, w porywach do 25 km/h. Barometry wskażą 1015 hPa. Biomet będzie korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Wschód słońca nastąpił o godz. 7.08, astronomiczne południe będzie o godz. 11.41, a zachód o godz. 16.15. Długość dnia wyniesie 9 godzin i 7 minut, a noc potrwa 14 godzin i 53 minuty. Nasz naturalny satelita wzejdzie o godz. 13.15, a zajdzie o godz. 6.39. Jest on w fazie przybywającej.

3 lutego to 34. dzień roku, do końca 2023 r. pozostało 331 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Międzynarodowy Dzień Kopania Rowów, Dzień Ciasta Marchewkowego, Międzynarodowy Dzień Golden Retrievera, Dzień Podlaskiej Muzyki, Dzień Gumy Balonowej.

Tego dnia imieniny obchodzą: Błażej, Oskar, Telimena, Ansgar, Ansgary, Błażeja, Celeryn, Celeryna, Hipolit, Hipolita, Ignacy, Jan, Klaudyna, Maksym, Ofelia, Stefan, Uniemysł, Uniesława, Wawrzyniec.

Przysłowie na dziś: "Jak pogoda w św. Błażeja, będzie ze śniegiem Wielka Niedziela".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

855 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39