Rekrutacja do wojska. Jakie wynagrodzenie dostają terytorialsi?

2021.05.12 18:32
Białostocka WKU czeka na ochotników do wojska. Mile widziani są nie tylko uczniowie i studenci, ale też osoby, które podążają już swoją zawodową ścieżką i są np. handlowcami, kierowcami, laborantami listonoszami czy sekretarkami medycznymi. Poza służbą ojczyźnie, można liczyć takie na finansowe profity.
Rekrutacja do wojska. Jakie wynagrodzenie dostają terytorialsi?
Fot: WOT

Przed nami rekrutacja ochotników do służby przygotowawczej i terytorialnej służby wojskowej. 

- W dniach 17-18 maja w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Białymstoku odbędzie się postępowanie rekrutacyjne ochotników do czynnej służby wojskowej. Służba przygotowawcza jest pierwszym krokiem do Wojska Polskiego. Po ukończeniu 28-dniowego przeszkolenia ochotnicy będą mogli ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej - mówi Joanna Sebunia z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białymstoku.

Osoby, które chcą zostać żołnierzami, powinny zarejestrować się na Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego i wypełnić swoje dane. Z chętnymi skontaktuje się przedstawiciel WKU i umówi do Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Zainteresowani służbą przygotowawczą mogą dzwonić także pod nr tel. 261 398 253. Z kolei ci, którzy myślą o dołączeniu do terytorialsów mają do dyspozycji nr tel. 261 398 252.

- Terytorialsi za swoją służbę otrzymują nieopodatkowane wynagrodzenie, które składa się z dwóch stawek: dodatku za gotowość – 411 zł miesięcznie, pod warunkiem powołania na co najmniej 2 dni szkolenia lub innych działań np. kryzysowych, oraz uposażenia, w zależności od stopnia wojskowego, za każdy dzień szkolenia/realizacji zadań. W skali roku, przy założeniu, że żołnierz wypełnił wymagane minimum 36 dni służby, czyli 11 weekendów i 14 dni szkolenia zintegrowanego, daje to dla szeregowego: 9 149,04 zł, dla kaprala 9 740,88 zł, dla podporucznika 11 146,32 zł - informuje Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przy czym wszystkie wymienione kwoty nie uwzględniają dodatków (m.in. poligonowego czy zwrotu
kosztów dojazdów).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

666 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39