Relacja wolontariuszy z Wydziału Prawa UwB z akcji pomocy dla Sandomierza

2010.06.16 00:00
9 osobowa ekipa wolontariuszy z Wydziału Prawa pojechała wraz z transportem Caritas i uchodźcami, by pomoć powodzianom z okolic Sandomierza. Po powrocie dzielą się swoimi spostrzeżeniami.
Relacja wolontariuszy z Wydziału Prawa UwB z akcji pomocy dla Sandomierza
Fot: prawo.uwb.pl
Zmęczeni ludzie i zdezorientowane, przestraszone psy.

- Uznaliśmy, że najlepsze, co możemy podarować powodzianom, to nasz czas i energia. Chcieliśmy tam pojechać i na miejscu pomagać ofiarom żywiołu. Dlatego od razu zareagowaliśmy. Michał Gaweł, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej, bez wahania zaproponował współpracę przy organizacji naszego wyjazdu - twierdzą zgodnie wolontariusze z Wydziału Prawa UwB.

Dwóch studentów wyjechało 1 czerwca wieczorem. Pozostała czwórka dołączyła do nich następnego dnia. Początkowo pomagali w sprzątaniu zalanych budynków w miejscowości Trześń. W tym czasie grupa uchodźców porządkowała ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych i schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Niestety we czwartek zbliżała się kolejna fala powodziowa. Wolonatariusze pracowali wtedy przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych, w pobliżu miejscowości Wielowieś, z dziesiątkami strażaków z całej Polski. Sytuacja się komplikowała i magazyny Caritas również były zagrożone zalaniem. Trzeba było pilnie znaleźć inne pomieszczenia i przetransportować dary.

- W weekend do okolic Sandomierza dotarła druga fala powodziowa. Trzeba było dostarczyć żywność tym mieszkańcom, którzy zdecydowali się zostać w swoich domach. Drogi zniknęły pod wodą. Przez wielokilometrowe rozlewiska można było dotrzeć do powodzian tylko ogromnymi, specjalistycznymi wozami straży pożarnej. Wyjeżdżaliśmy z Sandomierza w niedzielę. Z żalem, bo nasza pomoc będzie tam potrzebna jeszcze długo - relacjonują.

Zobacz także fotoreprotaż: Powódź 2010. Wolontariusze z Wydziału Prawa UwB pomagają Sandomierzowi

MAG

1572 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39