Reżyser z Podlasia podbija świat. Jego film zostanie zaprezentowany w Cannes

2024.04.23 06:22
Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes. W tym roku na festiwalu zostanie zaprezentowany krótkometrażowy film twórcy urodzonego w Białymstoku.
Reżyser z Podlasia podbija świat. Jego film zostanie zaprezentowany w Cannes
Fot: Materiały prasowe

"Taniec w narożniku" to krótkometrażowy film wyreżyserowany przez Jana Bujnowskiego, twórcy pochodzącego ze stolicy Podlasia. Akcja tej produkcji rozgrywa się w Polsce po upadku komunizmu w 1989 roku. Kolorowe telewizory przestają być w kraju luksusowym towarem, a ekrany w domach Polaków zaczynają odzwierciedlać rzeczywistość za oknem.

Film ten zostanie zaprezentowany w sekcji "Semaine de la Critique", czyli "Tydzień Krytyki Filmowej" na prestiżowym Festiwalu Filmowym w Cannes. "Semaine de la Critique" poświęcony jest odkrywaniu młodych talentów z całego świata w twórczości kinematograficznej, honorując ich pierwszy lub drugi film, zarówno pełnometrażowy lub krótkometrażowy. Program "Tygodnia Krytyki Filmowej" składa się z prezentacji 10 filmów krótkometrażowych oraz 10 filmów fabularnych. W tym roku, oprócz Jana Bujnowskiego, w sekcji tej zostaną również wyróżnieni filmowcy m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Meksyku, Turcji i Francji. Jan Bujnowski jest jedynym polskim twórcą, który zostanie wyróżniony w tegorocznej "Semaine de la Critique".

Warto podkreślić, że nie jest to pierwsze wyróżnienie dla Jana Bujnowskiego. Jego etiuda fabularna "Diabeł" z 2022 roku została uhonorowana na wielu festiwalach filmowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Produkcja ta zdobyła m.in. nagrodę w trzech kategoriach na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "żubrOFFka" w Białymstoku w 2022 roku oraz Specjalne Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand w tym samym roku.

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się 14-25 maja.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

886 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39