Rodzicu, trzymaj się za kieszeń. Sprawdzamy koszt wyprawki szkolnej

2015.08.23 00:00
Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Najwyższa pora na kompletowanie wyprawki szkolnej dla dziecka. Tanio nie będzie. Sprawdziliśmy, ile kosztują artykuły w 3 sklepach: Biedronka, Real i Carrefour.
Rodzicu, trzymaj się za kieszeń. Sprawdzamy koszt wyprawki szkolnej
Fot: pixabay.com

Co musi znaleźć się w szkolnym plecaku

Wyprawka szkolna to nie tylko podręczniki. W szkolnym plecaku każdego ucznia muszą znaleźć się również: piórnik, długopisy, mazaki, ołówki, temperówka. Młodsi uczniowie muszą mieć też bloki rysunkowe, bibułę, farby, kredki czy plastelinę. Sporym wydatkiem jest także sam plecak (firmowy kosztuje nawet kilkaset złotych). Konieczny jest też strój sportowy na lekcje wychowania fizycznego (spodenki i t-shirt), obuwie oraz ewentualny mundurek (w niektórych szkołach noszenie mundurków wciąż jest praktykowane). Centrum Badań Opinii Społecznej szacuje, że zakupienie wyprawki (bez podręczników) będzie kosztowało rodziców średnio 262 zł.

Najważniejsze są zeszyty

W plecaku każdego ucznia, poza książkami, najważniejsze są zeszyty, w których można na bieżąco notować najważniejsze informacje podawane na lekcjach.

Przejrzeliśmy ofertę białostockich sklepów w porównaniu cen zeszytów. Są one różne, zależą najczęściej od marki danego produktu, jakości i obowiązującej w markecie promocji.

W sklepie Carrefour za 80-kartkowy zeszyt A5 zapłacimy 3,49 zł, 60-kartkowy będzie zaś kosztował 1,49 zł lub 1,99 zł. Najdroższe są bruliony tematyczne w twardej oprawie – 5,99 zł. Cena naklejek na zeszyty (20 szt.) wynosi 1,19 zł.

Duży wybór artykułów szkolnych jest również w Biedronce. Za zeszyt 80-kartkowy A4 zapłacimy tam 3,99 zł, tyle samo za 64-kartkowy brulion A4 w oprawie półtwardej. Tańszy jest 94–kartkowy brulion A5, który kosztuje 2,99 zł. Brulion ma nadruk wewnętrzny okładek i stylowe okładki z folią metaliczną. Najdroższy jest 90-kartkowy kołonotatnik A4 firmy Oxford, który kosztuje 13,99 zł. Zeszyt jest droższy, gdyż jest wykonany z papieru Optik Paper 90 g i ma wytrzymałą polipropylenową okładkę odporną na wilgoć i zniszczenia. Zeszyty 60-kartkowe A5 tej samej firmy w Biedronce kupimy za 3,89 zł. Tańszy jest 96-kartkowy brulion A5 w twardej, laminowanej oprawie, którego cena wynosi 1,99 zł.

W sklepie Real możemy, oprócz zwykłych zeszytów, kupić bazgrozeszyt, który jest przydatny w nauce najmłodszych. Wybór jest duży, w zależności od tego, czego chcemy nauczyć dziecka. Koszt – 4,99 zł. W hipermarkecie dostaniemy też ilustrowane słowniki, np. francusko-polski, angielsko-polski, rosyjsko-polski czy hiszpańsko-polski w ładnej oprawie za 23,99 zł.

Długopisy, mazaki, ołówki i wiele innych

W sklepach półki aż uginają się pod ciężarem przeróżnych artykułów szkolnych. Kolorowe długopisy, z brokatem, żelowe i mnóstwo innych – to wszystko ma zachęcić do kupna. W Biedronce zmazywalny długopis Frixion Clicker w zestawie z wymazywalnym nakreślaczem lub gumką tej samej marki kosztuje 9,99 zł. Tusz reaguje na zmiany temperatury – tekst znika w temperaturze +60 stopni Celsjusza lub przez potarcie gumką i pojawia się znowu, gdy włożymy kartkę do zamrażarki. Za 10 sztuk ołówków z gumką marki BIC w Biedronce zapłacimy 5,99 zł, 4 ołówki niełamliwe z gumką tej samej marki w Realu kosztują 3,99 zł. W Carrefour możemy kupić 10 sztuk ołówków z gumką za 1,69 zł lub zestaw długopis + ołówek automatyczny za 2,99 zł.

Różne są ceny długopisów – we wszystkich sklepach wahają się od kilku groszy do kilkunastu złotych. Długopis niebieski lub czarny w hipermarkecie Real dostaniemy już za 18 groszy. W Carrefour za 10 długopisów CROWN (niebieskich, zielonych, czarnych lub zielonych) zapłacimy 1,49 zł, za 2 długopisy automatyczne 1,69 zł. Z kolei w Biedronce za 5 wodoodpornych i szybkoschnących długopisów BIC – 5,99 zł.

W młodszych klasach dzieci często potrzebują kolorowych długopisów np. do podkreślania tematów. W Biedronce za zestaw 4 lub 6 długopisów żelowych, z brokatem, kulkowych, cienkopisów czy żelowych z płynnym tuszem zapłacimy 4,49 zł, zaś 10 cienkopisów Maped w Realu kosztuje 19,99 zł.

Dzieci na plastyce potrzebują też plasteliny. W Realu za 12 kolorów zapłacimy 4,69 zł, w Carrefourze za 24 kolory – 4,99 zł. Do tego hipermarketu warto też wybrać się po kredki ołówkowe za 0,99 zł za 12 sztuk i farby akwarelowe za 2,99 zł. W Biedronce kredki Aquacouleur 12 sztuk kosztują 9,99 zł, tyle samo zapłacimy za flamastry tej samej marki.

Zobacz też: "Wyprawka szkolna" - można dostać dofinansowanie na podręczniki i artykuły szkolne

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1187 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39